Ćwierć miliona Polaków otrzyma wezwania do kwalifikacji wojskowej
Minister obrony narodowej wydał na początku grudnia rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 roku. Z dokumentu wynika, że w tym roku kwalifikacja obejmie 230 tys. osób.
MON wyznaczył także terminy stawienia się przed komisją wojskową. W 2025 roku kwalifikacja zacznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia, a wezwania będą rozsyłane pod koniec stycznia. Minister obrony poinformował w rozporządzeniu, kto otrzyma takie wezwanie. Listu powinni spodziewać się mężczyźni urodzeni w 2006 roku, a także w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii wojskowej.
Wezwanie otrzymają także osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres czasowej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. List otrzymają także kobiety, urodzone w latach 1998-2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach przydatnych dla wojska.
Wezwania trafią także do osób, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz do osób o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
Za niestawiennictwo grozi wysoka grzywna
Wezwania powinny być doręczone co najmniej na siedem dni przed wyznaczonym terminem kwalifikacji wojskowej. Jeżeli osoba wezwana nie będzie mogła stawić się przed komisją, musi o tym fakcie zawiadomić wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, najpóźniej w wyznaczonym dniu kwalifikacji.
Jeżeli tego nie zrobi, będzie musiała liczyć się z tym, że może zostać doprowadzona przed komisję przez policję. Za niestawienie się przed komisją grozi także wysoka kara. Grzywna może sięgnąć nawet 5 tys. złotych. Za niestawiennictwo na komisji można także zostać skazanym na karę do 3 lat pozbawienia wolności.
Obowiązkowa służba wojskowa. W jakich krajach?