dodatek mieszkaniowy 2024

i

Autor: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Dodatki

Nowe progi dochodowe dla dodatku mieszkaniowego. Można otrzymać ponad 2000 zł

2024-07-14 10:15

Regularne opłacanie rachunków za mieszkanie stało się obecnie dużym wyzwaniem. Osoby mające trudności z uregulowaniem opłat mogą skorzystać z dodatku mieszkaniowego. W tym roku zwiększą się progi dochodowe uprawniające do tego świadczenia. Sprawdź, ile będą wynosić nowe limity i kto może skorzystać z dopłat do mieszkania.

Dodatek mieszkaniowy. Kto może z niego skorzystać?

Dodatek mieszkaniowy to specjalna pomoc finansowa, skierowana jest do osób posiadających niskie dochody i mających trudności z opłacaniem rachunków za mieszkanie. Świadczenie zazwyczaj jest przyznawane na okres 6 miesięcy z możliwością przedłużenia. Wypłaca je gmina, w której mieszkamy.

O dodatek mieszkaniowy możesz się ubiegać, jeśli jesteś:

 • najemcą albo podnajemcą mieszkania, w którym mieszkasz
 • zajmujesz lokal mieszkalny, do którego przysługuje ci spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego (własnościowe lub lokatorskie)
 • zajmujesz mieszkanie znajdujące się w budynku stanowiącym twoją własność lub jesteś właścicielem samodzielnego mieszkania
 • masz tytuł prawny do zajmowanego mieszkania i w związku z tym ponosisz wydatki
 • zajmujesz mieszkanie, a nie masz do niego tytułu prawnego, ale jednocześnie czekasz na przysługujący ci lokal zamienny albo na najem socjalny lokalu.

Dodatek mieszkaniowy - jakie warunki trzeba spełnić?

To jednak tylko pierwsze kryterium, uprawniające do świadczenia. Po drugie dodatek jest przyznawany wtedy, gdy średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym w ostatnich trzech miesiącach nie przekracza 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i 30 proc. średniej krajowej w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Po trzecie wreszcie, istotne znaczenie ma powierzchnia mieszkania. O dodatek można się starać, jeśli maksymalna powierzchnia użytkowa lokalu nie przekracza:

 • 45,50 metrów kwadratowych dla jednej osoby
 • 52,00 m² dla 2 osób
 • 58,50 m² do 3 osób
 • 71,50 m² dla 4 osób
 • 84,50 m² dla 5 osób
 • 91,00 m² dla 6 osób.

Nowe progi dochodowe dla dodatku mieszkaniowego

W nowym roku zmienią się progi dochodowe uprawniające do otrzymania dodatku mieszkaniowego. Kwota przeciętnego wynagrodzenia za cały 2023 roku wyniosła 7155,48 zł.

Zakładając, że średnie wynagrodzenie będzie tyle wynosiło, próg dochodowy dla osób samotnych będzie wynosić 2862 złotych, a dla rodzin - 2146 zł.

Ile wyniesie dodatek mieszkaniowy w 2024 roku?

Dodatek mieszkaniowy nie ma określonej kwoty, maksymalnie jednak może pomóc pokryć aż 70 proc. wydatków na mieszkanie. Kwota jest każdorazowo ustalana przez urzędnika gminy. Rok temu średnia wartość dodatku wynosiła od 250 do 380 zł. Zakładając, że świadczenie jest przyznawane na pół roku, będzie można liczyć na wsparcie w kwocie ponad 2000 złotych.

Zarobki w Polsce. Tyle wynosi średnie wynagrodzenie w największych miastach

Marcin Kierwiński: Dodatek węglowy jest niesprawiedliwy
Listen on Spreaker.