Od 1 stycznia 2024 roku młodzi ludzie w kryzysie psychicznym mogą otrzymać pomoc w ramach umowy z NFZ w trzech nowych placówkach w woj. łódzkim. Umowę z NFZ podpisały dwa centra zdrowia psychicznego z oddziałem dziennym i poradnią zdrowia psychicznego w Pabianicach i Łodzi oraz nowy ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w Sieradzu.
- Od 1 stycznia br. w regionie łódzkim jest już 31 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży - podkreśla dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński.
Z początkiem roku umowę z łódzkim NFZ podpisały Centra Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Łodzi i Pabianicach. Działają one na drugim z trzech poziomów nowego modelu, w jaki zorganizowana jest ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W placówkach tych fachową wielospecjalistyczną pomoc uzyskają młodzi pacjenci z zaburzeniami nastroju, nerwicami związanymi ze stresem i zaburzeniami psychotycznymi. Centra prowadzą poradnie zdrowia psychicznego oraz oddziały dzienne psychiatryczno-rehabilitacyjne dla dzieci. W centrach dostępny jest lekarz psychiatra dla dzieci i młodzieży, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki mogą skorzystać ze świadczeń w ramach oddziału dziennego z opieką lekarską i pielęgniarską, lekami, programami terapeutycznymi, dostępem do badań diagnostycznych, konsultacji specjalistycznych, edukacji i konsultacji dla rodzin.
W ramach umowy z NFZ młodzi ludzie mogą korzystać też już z kolejnego ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej prowadzonym przez Wolmed w Sieradzu.
- Przeanalizowaliśmy potrzeby i możliwości i chcemy dalej poprawiać dostęp do tego rodzaju opieki, dlatego ogłosiliśmy kolejne konkursy ofert w Łodzi oraz powiatach: pabianickim, bełchatowskim, tomaszowskim, zgierskim - dodaje dyrektor łódzkiego NFZ.
Z raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18 lat, którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W 2019 r. było 39 tys. takich pacjentów, a w 2021 r. już 56,7 tys., czyli o 22 proc. więcej. Z danych łódzkiego NFZ wynika z kolei, że w 2022 r. 17-latkom w Łódzkiem lekarze wypisali ponad 10 tys. opakowań leków przeciwdepresyjnych.
Polecany artykuł: