Nowa forma usług opiekuńczych dla osób starszych
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg była gościem TVP Info, gdzie opowiadała o rożnych formach wsparcia dla seniorów. W programie wspomniała o nowej formie usług opiekuńczych - tzw. usługach sąsiedzkich, które mają zostać wprowadzone na mocy nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. O co chodzi?
Usługi sąsiedzkie - co to takiego?
Usługi sąsiedzkiego mają być nową formą wsparcia skierowaną do osób starszych, które potrzebują np. pomocy przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu mieszkania, ale nie wymagają pomocy w formie usług świadczonych przez profesjonalne opiekunki.
- To forma wsparcia, którą na zlecenie samorządów będą mogły wykonywać osoby mieszkające blisko. Oczywiście będzie podpisywana stosowna umowa z samorządem. Środki zabezpiecza budżet państwa - w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - wyjaśniła minister w TVP Info i podkreśliła, że chodzi o "usługi niespecjalistyczne".
- To jest inicjatywa oddolna (...), bardzo oczekiwana - dodała. - Patrząc na rynek pracy: brakuje osób w usługach opiekuńczych. Te najbliższe osoby, czyli m.in. sąsiedzi, będę mogli je wykonywać.
Pomagasz sąsiadce? Rząd da ci za to pieniądze
Minister Maląg zaznaczyła, że będzie to pomoc świadczona odpłatnie.
- Zabezpieczyliśmy na ten program 30 mln zł - zaznaczyła. - Jest to pierwsza odsłona tego programu. Uruchamiamy je od 1 listopada.
Pomoc ma być skierowana do osób powyżej 65. roku życia.
- Jest to działanie fakultatywne, mogą to wykonywać samorządy, ale mogą też zlecić to organizacjom pozarządowym - mówił z kolei wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Zaznaczył, że pomoc w ramach usług sąsiedzkich będą mogły świadczyć osoby pełnoletnie oraz że osoba, która chciałaby skorzystać z pomocy sąsiedzkiej, musi wyrazić zgodzę na pomoc udzielaną przez konkretną osobę.
***
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która przewiduje m.in. wprowadzenie usług sąsiedzkich dla seniorów ma wejść w życie od 1 listopada 2023 r.