Czym jest nalewka? Temu przyjrzało się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tego skutkiem są zmiany zasady używania tej nazwy na etykietach alkoholi i konieczność podawania faktycznej zawartości alkoholu w napojach oferowanych w kawiarniach i barach.
Od lutego trwał okres przejściowy, który pozwalał producentom na dostosowanie się do nowych rozporządzeń. Ten zakończy się już 19 sierpnia. Jak podaje wp.pl, produkty wprowadzone do sprzedaży przed wejściem nowych przepisów mogą być sprzedawane aż do wyczerpania zapasów
Czym jest nalewka?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa warunki jakie trzeba spełnić, aby móc nazwać produkt nalewką:
- tradycyjne metody produkcji wykluczające dodawanie barwników, aromatów, soków owocowych i ich koncentratów oraz produktów winiarskich,
- przepisy wyznaczają minimalny czas potrzebny na macerację, uwzględniając właściwości poszczególnych surowców,
- pojęcie „nalewka” może być uzupełnione nazwą dominującego smaku, wynikającego z użytego do maceracji surowca, np. nalewka wiśniowa powstaje, gdy użyte wiśnie nadają trunkowi smak podczas maceracji w alkoholu.
Zmiany nie tylko w sklepach
Zmiany nie dotyczą jedynie producentów, których produkty trafiają na sklepowe półki. To także zmiany dla barów, pubów i restauracji. Lokale będą miały obowiązek informowania o dokładnej zawartości alkoholu w sprzedawanych napojach. Obowiązek dotyczy produktów, które mają w sobie ponad 1,2% alkoholu. Wyjątek stanowią drinki i koktajle, które są przygotowywane na miejscu.