Kwiatówek - niewielka wieś, w której poczujesz klimat dawnych czasów
Kwiatkówek to niewielka wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Góra Świętej Małgorzaty. Miejscowość, licząca około 146 mieszkańców (stan na 2022 rok), jest znana przede wszystkim ze skansenu "Łęczycka Zagroda Chłopska", będącego filią Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
- Skansen to unikatowe miejsce, w którym można zobaczyć, jak wyglądało życie na dawnej wsi. Kompleks obejmuje zrekonstruowane drewniane chaty, stodoły, kuźnie oraz inne budynki gospodarcze, które wiernie oddają klimat dawnych czasów. Eksponaty zgromadzone w skansenie pozwalają zapoznać się z dawnymi narzędziami rolniczymi, meblami oraz przedmiotami codziennego użytku – mówi Ewelina Kotarska, przewodnik muzealny.
W Kwiatówku można zobaczyć unikatowy młyn z 1820 roku
W części gospodarczej Zagrody w Kwiatkówku można zobaczyć oryginalny młyn wietrzny typu kozłowego pochodzący z 1820 roku. To unikatowy przykład dawnej architektury przemysłowej. Co ciekawe, wiatrak został wzniesiony w Kwiatkówku, a około 1900 roku przeniesiono go do pobliskiej wsi Zawada, gdzie pełnił swoją funkcję do 1957 roku. Następnie, w ramach działań mających na celu ochronę dziedzictwa kulturowego regionu, wiatrak został przeniesiony z powrotem do Kwiatkówka i odrestaurowany.
Młyn jest w pełni sprawny, a odwiedzający mogą zajrzeć do środka i zobaczyć oryginalny mechanizm młynarski z XIX wieku, a także ekspozycje obrazujące tradycyjne metody przemiału zboża.
W Kwiatówku można nie tylko podziwiać architekturę, ale także aktywnie uczestniczyć w pokazach dawnych rzemiosł. W tym roku Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi organizuje m.in. warsztaty garncarskie, plecionkarskie i zielarskie, podczas których każdy będzie mógł spróbować swoich sił w dawnych technikach wytwórczych. Nie zabraknie też degustacji potraw przygotowywanych według tradycyjnych receptur, a dla najmłodszych przewidziano gry i zabawy inspirowane dawnymi zwyczajami.
