Władysław Reymont akcję swojej słynnej powieści umieścił w niewielkiej wsi Lipce. Malownicza wioska nie była wytworem wyobraźni pisarza, lecz istnieje naprawdę. Co więcej, noblista pisał "Chłopów" właśnie w Lipcach - wiosce położonej w województwie łódzkim, w powiecie skierniewickim, gdzie mieszkał i pracował. To zaledwie godzina drogi samochodem od Łodzi. Na cześć słynnego pisarza wieś zmieniła nazwę w 1984 roku na Lipce Reymontowskie.
Historia Lipiec Reymontowskich
Lipce istnieją od XIV wieku. Wieś założył w 1338 roku arcybiskup gnieźnieński Janisław. W czasie zaborów wioska znajdowała się pod zaborem pruskim, zaś w 1807 roku weszła w skład Księstwa Warszawskiego. W 1815 znalazła się w granicach Królestwa Polskiego, zaś w 1838 roku przeszła na własność cara Mikołaja I i tak pozostało do I wojny światowej. W 1918 roku Lipce stały się własnością skarbu państwa polskiego.
W pierwszej połowie XIX w. przez teren dzisiejszej gminy Lipce Reymontowskie przeprowadzono odcinek pierwszej linii kolejowej na ziemiach polskich, czyli Drogę Żelazną Warszawsko – Wiedeńską. Właśnie to wydarzenie sprawiło, że do Lipiec w 1888 przybył Władysław Reymont. Noblista do 1893 roku pracował na kolei Warszawsko – Wiedeńskiej jako pomocnik dróżnika. W tym czasie pomieszkiwał w Lipcach i zaczął pisać Chłopów. Powieść ukończył w 1908 roku.
Atrakcje w Lipcach Reymontowskich
Lipce to bez wątpienia wieś Reymonta. W miejscowości znajdują się aż 4 pomniki pisarza. Patronem głównej ulicy jest oczywiście nasz noblista. Największa atrakcją jest jednak Muzeum Regionalne im. Władysława Stanisława Reymonta, zlokalizowane w budynkach dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów z końca XIX wieku, gdzie odwiedzający mogą się przenieść w świat opisany w powieści "Chłopi".
- Jest to miejsce związane z naszym noblistą - mówi Marek Kalisiak, dyrektor muzeum. - Reymont pochodził z Mazowsza, ale przez kilka miesięcy mieszkał w Lipcach Reymontowskich. To właśnie tutaj, wśród ludzi i tradycji wiejskiego życia, znalazł inspirację do stworzenia swojej powieści, która stała się literackim portretem polskiego chłopa i jego życia na przełomie XIX i XX wieku. W Lipcach obserwował codzienne życie, obyczaje, problemy i marzenia ludzi wiejskich, które potem znalazły odzwierciedlenie w jego książkach.
Muzeum zostało stworzone, by uczcić pamięć Reymonta i przypomnieć o jego związku z tym miejscem. Wystawy muzealne zawierają liczne pamiątki po pisarzu – jego okulary, tabakierkę listy i zdjęcia, a także przedmioty związane z jego życiem na wsi. Zwiedzający mają możliwość zapoznania się z historią powstania Chłopów i innych dzieł Reymonta, a także z historią samego pisarza.
Muzeum prezentuje również bogaty zbiór eksponatów związanych z kulturą ludową, w tym tradycyjne stroje noszone przez mieszkańców Lipiec oraz charakterystyczne dla regionu tkaniny i hafty. Szczególną wartość mają zachowane stroje odświętne z początku XX wieku, a także unikatowy wieniec ślubny z 1924 roku.
W izbie chłopskiej można zobaczyć oryginalne meble i wyposażenie wnętrz – drewniane łóżka, rzeźbione skrzynie na ubrania, stół z ławami oraz tradycyjną zastawę stołową. Życie codzienne dawnych mieszkańców Lipiec odzwierciedlają również narzędzia rolnicze, takie jak drewniane pługi, sierpy, cepy do młócenia zboża czy cebrzyki do prania.
Turyści, którzy przyjadą do Lipiec mogą też odwiedzić Zagrodę Ludową, czyli skansen składający się z przeniesionych z okolicznych miejscowości ponad 100-letnich budynków, takich jak chałupy, obora, stodoła i spichlerz. Wnętrza chałup zostały wyposażone w oryginalne meble i sprzęty, oddając atmosferę dawnej wsi. Kolejną atrakcją dla turystów jest możliwość odwiedzenia XIX-wiecznego domu dróżnika, w którym mieszał Władysław Reymont.

2025 rokiem Reymonta
Wieś warto odwiedzić w tym roku, ponieważ decyzją Senatu 2025 jest rokiem Władysława Reymonta. Senatorowie przy wyborze patrona kierowali się tym, że w 2025 roku przypada setna rocznica śmierci wybitnego twórcy, a rok wcześniej przypadła setna rocznica otrzymania Literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji w muzeum planowane są liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, mające na celu przybliżenie twórczości Reymonta oraz ukazanie jego wpływu na literaturę i kulturę polską.