cukier

i

Autor: Jaroslaw Sender/East News

Limit na cukier w polskich sklepach niezgodny z prawem?! Ważny apel UOKiK

2022-07-28 16:25

Bardzo ważny apel Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do Polaków. W ostatnich dniach, w sklepach pojawiły się problemy z dostępnością cukru. Do urzędu zaczęły docierać informacje o niedozwolonych działaniach niektórych sprzedawców. O co apeluje UOKiK? Czy w polskich sklepach dochodzi do łamania prawa? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Limit na cukier niezgodny z prawem?

Apelujemy zarówno do sprzedawców jak i konsumentów o zachowanie zdrowego rozsądku przy sprzedaży i zakupach cukru - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wskazał, że reglamentacja towarów jest dozwolona wyłącznie w szczególnych przypadkach np. po ogłoszeniu stanu wyjątkowego.

UOKiK zapytany przez dziennikarzy o to, czy będzie podejmował działania, by wyjaśnić reglamentowanie cukru przez niektóre sklepy, poinformował, że na gruncie obowiązującego prawa reglamentacja określonych towarów jest dozwolona wyłącznie w szczególnych przypadkach określonych przepisami (np. po ogłoszeniu stanu wyjątkowego).

"Stosownie do art. 135 Kodeksu wykroczeń nie jest dopuszczalne odmawianie sprzedaży towaru bez uzasadnionej przyczyny. Zapewne w interpretacji tego ostatniego sformułowania będzie leżeć odpowiedź na wiele pytań dotyczących reglamentacji, a przede wszystkim, jak w praktyce wygląda zastosowanie tego przepisu" - podał Urząd w odpowiedzi.

Zaznaczył, że egzekucja stosowania tego prawa nie leży w kompetencjach UOKiK czy Inspekcji Handlowej, a organów ścigania, w szczególności policji.

Limit na cukier. Apel UOKiK

Jednocześnie UOKiK, zaapelował do sprzedawców, aby "gruntownie przemyśleli tego rodzaju działania (ograniczenie sprzedaży) i uzasadniali przyczynę swoistej „reglamentacji” racjonalnymi, obiektywnymi i weryfikowalnymi przypadkami". Konsumentów natomiast Urząd prosi, by myśleli racjonalnie i unikali zakupów "na zapas”, w przypływie emocji, ponieważ ma to szczególne znaczenie w przypadku żywności, która - jak zaznaczono - może się przeterminować.

Serce WOŚP stanęło w Łodzi

Co zdrożeje po wakacjach? Zobacz galerię!