cukier

i

Autor: Pixabay.com/TikTok

Cena cukru w Niemczech. Polka pokazuje WIDEO z niemieckiego marketu. Jest zaskoczenie?

2022-08-23 15:44

W Niemczech nie brakuje cukru. Nasi zachodni sąsiedzi nie mają problemów z dostępnością tego artykułu. Możemy się o tym przekonać dzięki nagraniu, opublikowanemu w mediach społecznościowych przez Polkę, która obecnie bawi za Odrą. Skoro cukier jest, to warto przyjrzeć się temu, ile kosztuje. Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Problemy z dostępnością cukru to temat, który przez cały ubiegły tydzień poruszał tysiące Polaków. Największe sieci handlowe wprowadziły limity na zakup tego artykułu, a i tak nie można było znaleźć go na półkach.

Brak cukru w Polsce?

Jak tłumaczą handlowcy taka sytuacja bierze się m.in. stąd, że klienci cukier zaczęli wykupować w obawie przed wzrostem cen. Branżowe media piszą o zjawisku "paniki cukrowej".

- Klienci w obawie przed jeszcze większymi zwyżkami cen cukru postanowili kupić go w większych ilościach, aby zabezpieczyć się przed wzrostem tej ceny - tłumaczy w wywiadzie dla Wiadomości Handlowych Michał Gawryszczak, dyrektor biura Związku Producentów Cukru w Polsce. - Dodatkowo dochodzi niepewność związana z wojną w Ukrainie i możliwość ograniczeń w dostawach energii. Stąd te chwilowe braki.

Cena cukru 25.07.

A jak wygląda sytuacja poza Polską? Okazuje się, że u naszych zachodnich sąsiadów cukru nie brakuje. Miała okazję przekonać się o tym ostatnio użytkowniczka TikToka. Nagrała film z niemieckiego marketu, na którym zobaczyć możemy, ile kosztuje cukier w Niemczech.

Jak widzimy na filmie, kilogram cukru w niemieckim markecie kosztuje 79 eurocentów. Według obecnego kursu NBP to 3,74 zł. Natomiast według portalu dlahandlu.pl, obecnie średnia cena cukru w Polsce wynosi 3,33 zł.

Czy zabraknie cukru?

Wychodzi więc na to, że w Polsce nadal cukier jest tańszy, nawet jeśli w sklepach występują braki. Jak zapewniają przedstawiciele rządu, kłopoty z dostępnością cukru są przejściowe.

- W Polsce nie zabraknie cukru, jesteśmy trzecim producentem cukru w UE, więc naprawdę mamy go bardzo dużo - zaznaczył w czwartkowym wpisie na Twitterze szef resortu rolnictwa. Dodał, że "przejściowe trudności w logistyce zagranicznych koncernów handlowych spowodowały tego typu problemy".

Jak zapewnił Kowalczyk, Krajowa Grupa Spożywcza posiada duże zapasy cukru - "realizuje w pełni kontrakty, ale też i ma duże nadwyżki". "Zapraszamy wszystkich tych, którzy nie mogą zaopatrzyć się w cukier gdzie indziej, wszystkich handlowców, do Krajowej Grupy Spożywczej" - wskazał.

Wypadek w centrum miasta. Samochód wjechał w tramwaj!

Serce WOŚP stanęło w Łodzi
Listen to "Dlaczego cukier to "biała śmierć"? Rozmowa z Dietetyk od Cukrzycy - Katarzyną Szybiak" on Spreaker.