Kraje z najtańszą i najdroższą benzyną w Europie. Jak wypadła Polska?

i

Autor: pixabay

Paliwo

Kraje z najtańszą i najdroższą benzyną w Europie. Jak wypadła Polska?

2024-07-15 16:03

Analitycy z Picodi sprawdzili, ile kosztuje benzyna w poszczególnych krajach Europy, a także ile litrów paliwa można zatankować za średnią krajową. Sprawdź, gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej i jak w tym zestawieniu wypadła Polska.

Ceny benzyny w Europie. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?

Ceny benzyny w krajach Europy diametralnie się różnią. Analitycy z Picodi sprawdzali przez cały czerwiec, ile kosztuje paliwo w poszczególnych państwach i wyliczyli średnią. Okazuje się, że kraj z najtańszą benzyną i najdroższą benzyną dzieli przepaść. Najtaniej jest w Kazachstanie, gdzie litr paliwa kosztuje – po przeliczeniu na euro – 54 eurocenty. Najwięcej płacą natomiast Holendrzy – aż 2,81 euro za litr, czyli pięć razy więcej.

- W Polsce średnia cena benzyny wyniosła 6,46 zł (1,50 €), co uplasowało nasz kraj na 15. miejscu w rankingu cen benzyny w Europie. Jeżeli wyodrębnimy kraje należące do UE, to Polska będzie 6. najtańszym krajem – podaje Picodi.

Ile litrów paliwa za średnią pensję

Analitycy porównali dodatkowo ceny paliwa z zarobkami w poszczególnych krajach i wyliczyli, ile litrów paliwa można kupić za średnią pensję.

- Najlepszą relacją cen benzyny do wynagrodzeń wyróżniają się jednak kraje nie z tanią benzyną, lecz z wysokimi płacami. Przeciętny Szwajcar za średnią krajową może zatankować 2 945 litrów, przeciętny mieszkaniec Luksemburgu – 2 594 litry, zaś Duńczyk – 1 922 litry.

A ile mogą kupić Polacy? Zgodnie z danymi GUS, średnia krajowa w naszym kraju wynosi obecnie 7 999 zł brutto (5 783 zł netto). Statystyczny Kowalski, zarabiający średnią krajową, może zatankować 895 litrów benzyny, co daje nam 23. miejsce na 43 uwzględnione kraje.

Pełny raport można znaleźć na stronie internetowej Picodi.com

ZOBACZ TEŻ: Wybrano najpiękniejsze kraje świata. Oto TOP 20

(Nie)tania benzyna | PORANEK ROCK
Listen on Spreaker.