Osjaków ma szansę odzyskać prawa miejskie

i

Autor: Google Street View

Region

Kolejne miasto na mapie województwa łódzkiego? Decyzja znajduje się w rękach mieszkańców

2023-03-23 15:38

W przyszłym roku na mapie województwa łódzkiego może pojawić się nowe miasto. Starania o odzyskanie przez Osjaków praw miejskich podjęli radni gminy. Jeśli pomysł zaakceptują mieszkańcy i procedura nadania statusu miasta przebiegnie bez problemów, Osjaków mógłby stać się miastem już 1 stycznia 2024 roku.

Osjaków, niewielka miejscowość w powiecie wieluńskim, może stać się kolejnym miastem w województwie łódzkim. 28 grudnia - podczas ostatniej w 2022 roku sesji Rady Gminy Osjaków - radni podjęli uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury nadania miejscowości statusu miasta. Kolejnym krokiem ma być przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących nadania miejscowości Osjaków statusu miasta. Uchwała w tej sprawie ma zostać podjęta na najbliższej sesji rady – w piątek, 20 stycznia. To właśnie od opinii mieszkańców Osjakowa w główniej mierze zależeć będzie, czy miejscowość odzyska prawa miejskie.

Starania Osjakowa o odzyskanie statusu miasta to efekt inicjatywy rządu, który zaproponował, by w związku ze 160. rocznicą powstania styczniowego, miejscowości, które utraciły wówczas status miasta, mogły je teraz odzyskać dzięki uproszczonej procedurze. Osjaków prawa miejskie uzyskał w 1446 roku. Historycy nie mają jednak pewności, kiedy je dokładnie stracił – jako datę utraty statusu miasta wskazywany jest najczęściej rok 1793.

Obecnie w Osjakowie mieszka ok. 1,3 tys. osób. Władze gminy uspokajają, że zmiana statusu miejscowości nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla mieszkańców. Nie zmienią się podatki i inne opłaty, nie trzeba będzie też wymieniać dokumentów. Miejscowość może natomiast zyskać wizerunkowo. Jeśli mieszkańcy poprą inicjatywę i cała procedura przebiegnie bez problemów, Osjaków mógłby stać się miastem już 1 stycznia 2024 roku.

Byłoby to kolejne miasto, jakie pojawiło się w ostatnim czasie na mapie województwa łódzkiego. 1 stycznia 2023 r. prawa miejskie odzyskały Ujazd (pow. tomaszowski), Rozprza (pow. piotrkowski), Jeżów (pow. brzeziński) i Dąbrowice (powiat kutnowski).

Nowe sygnalizatory mają poprawić bezpieczeństwo na rondzie Sybiraków w Łodzi