Zmiany w kodeksie pracy 2023. Pracodawca będzie zwracał koszty prądu?

i

Autor: Pixabay.com

Twoje finanse

Zwrot kosztów energii elektrycznej przez pracodawcę. Zmiany w kodeksie pracy 2023

2023-03-24 15:47

W 2023 roku w kodeksie pracy pojawią się duże zmiany. Wiele z nich dotyczy coraz popularniejszej pracy zdalnej. Jednym z ciekawszych zapisków jest obowiązek zwrotu kosztów za prąd przez pracodawcę.

Zmiany w kodeksie pracy, które wchodzą w życie wraz z początkiem nowego roku mają być korzystne dla pracowników. Szczególne powody do radości mogą mieć ci, którzy pracują zdalnie lub hybrydowo.

Pandemia zmusiła wiele firm do zmiany trybu pracy. Ci, którzy mogli wykonywali swoją pracę z domu lub innego miejsca niebędącego biurem. Jak się okazało, takie rozwiązanie może przynosić równie dobre efekty. Od tego czasu pojawiają się oferty z góry zakładające pracę zdalną. Jednak jest ona możliwa nie tylko przy zawieraniu umowy, ale również podczas jej trwania można zmienić tryb pracy.

Zwrot kosztów energii elektrycznej

Jak podaje Interia Biznes, pracodawca będzie miał możliwość skontrolowania pracującego z zdalnym trybie. Taka kontrola miałaby być „odwiedzinami” w miejscu pracy, oczywiście po wcześniejszym uprzedzeniu. Do takiego sprawdzania pracownika można również wykorzystać narzędzia online lub telefon.

Zdalny tryb pracy narzuca na pracodawcę pewne obowiązki. Będzie on musiał zapewnić pracownikowi odpowiednie narzędzia pracy tzn. komputer czy telefon. Oczywiście istnieje możliwość wykonywania obowiązków na prywatnym sprzęcie, po wcześniejszym ustaleniu.

Inną wartą uwagi nowością jest obowiązek zwrotu kosztów za internet i prąd przez pracodawcę. Są one traktowane jako jedne z narzędzi koniecznych do wykonywania niektórych obowiązków.

Dron antysmogowy lata nad Łodzią