W Krakowie będzie można wyrobić paszport w 15 minut? Przygotowano rezolucję

i

Autor: Archiwum Zdjęcie poglądowe

Podróże

Kiedy trzeba wymienić paszport? Sprawdź dokument przed wakacjami

2024-06-14 13:58

Przed wakacyjnym wyjazdem warto upewnić się, że posiada się ważny paszport. Nie wszyscy pamiętają, że paszport traci ważność nie tylko po upływie daty ważności, ale też m.in. po zmianie danych osobowych, odbiorze nowego paszportu czy utracie obywatelstwa. Sprawdź, kiedy należy wystąpić o nowy paszport.

Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić ważność swojego paszportu. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy będziemy musieli zrezygnować z upragnionego wyjazdu za granicę lub w skrajnym wypadku – z powodu braku ważnego dokumentu nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu.

Jak długo ważny jest paszport?

Paszport, jak każdy dokument, ma datę ważności. Paszport osób powyżej 12. roku życia jest ważny 10 lat od chwili jego wydania. Paszport dziecka do 12. roku życia traci ważność już po 5 latach od jego wydania. Paszport tymczasowy, wydawany tylko w określonych przypadkach, jest ważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej jednak niż przez 365 dni od daty jego wydania.

Kiedy trzeba wymienić paszport?

Warto pamiętać, że upływ terminu ważności to nie jedyny moment, kiedy paszport traci ważność. Paszport może unieważnić m.in. zmiana danych, zgubienie bądź kradzież dokumentu lub utrata polskiego obywatelstwa.

W tych przypadkach paszport traci ważność:

  • po upływie terminu jego ważności
  • po upływie 120 dni od zmiany danych: nazwiska, imienia (imion), daty urodzenia, płci, numeru PESEL
  • po utracie polskiego obywatelstwa
  • po odbiorze nowego paszportu
  • po zgłoszeniu jego utraty, uszkodzenia lub nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych
  • po złożeniu wniosku o jego unieważnienie
  • w sytuacji, gdy ktoś zwróci do urzędu zgubiony wcześniej paszport

Jak wyrobić nowy paszport?

Aby wyrobić nowy paszport, wystarczy udać się do urzędu paszportowego w kraju lub za granicą. Należy zabrać ze sobą ważną fotografię oraz dowód opłaty, jeśli nie płacimy na miejscu. Warto również wziąć zaświadczenie o konieczności noszenia okularów, jeśli jest ono wymagane. Wniosek wypełnia urzędnik na podstawie danych z rejestru. Wymagany jedynie jest podpis na specjalnym urządzeniu.

Polacy kochają ten kraj! Byłeś tam na wakacjach? Sprawdź, ile wiesz o Turcji [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Jakie zwierzęta są niezwykle popularne na tureckich ulicach?
Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów