Szczęście

Wybrano najszczęśliwszy kraj świata. Jak wypadła Polska?

2024-04-09 8:46

ONZ po raz siódmy przedstawiło swój World Happiness Report. Ranking najszczęśliwszych krajów świata powstaje w oparciu o ankiety przeprowadzone z mieszkańcami 143. państw. Brane są także pod uwagę obiektywne kryteria, takie jak długość życia w zdrowiu czy PKB na głowę mieszkańca. Mieszkańcy których krajów są najszczęśliwsi na globie? Jak w tym zestawieniu wypadła Polska? Sprawdzamy.

Czy szczęście da się zmierzyć? Okazuje się, że tak. Ceniony ośrodek badawczy Gallupa opracował unikalną metodę, dzięki której co roku tworzony jest World Happiness Report. Zestawienie powstaje na postawie ankiet przeprowadzanych wśród mieszkańców 143. państw, którzy sami oceniają jakość swojego życia na specjalnej skali. Ranking uwzględnia ponadto sześć dodatkowych czynników. Są to: długość życia w zdrowiu, PKB na mieszkańca, poziom korupcji w danym kraju, otrzymywane wsparcie społeczne, możliwość swobodnego podejmowania decyzji, a także szczodrość obywateli.

No to które kraje mają najszczęśliwszych mieszkańców? Przejdź do galerii, żeby zobaczyć najnowsze zestawienie.

Jak wypadła Polska? Który kraj jest najbardziej nieszczęśliwy? 

Polska w tegorocznym World Happiness Report nalazła się na 35. miejscu, podobnie jak rok temu. Pomiędzy Estonią, która uplasowała się oczko wyżej, a Hiszpanią, która zajęła niższą lokatę.

Co ciekawe pośród krajów Europy Środkowej i Bałkanów wyżej od Polski znalazły się takie kraje jak Czechy (18. miejsce), Litwa (19. miejsce), Słowenia (21. miejsce), Kosowo (29. miejsce) i Rumunia (32. miejsce). Ostatnie, 143. miejsce, tak jak w poprzednim badaniu, zajął Afganistan.

Pełny raport można znaleźć TUTAJ.

Za nami pierwszy dzień akcji #szczęsciepodajdalej