nawigacja

i

Autor: Pixabay Kiedy możemy dostać mandat za korzystanie z nawigacji w samochodzie?

Wakacje

Jedziesz autem na wakacje? W tych krajach zapłacisz mandat za używanie nawigacji

2024-07-23 15:41

Zaczął się sezon wakacyjny. Polacy już niebawem rozpoczną swoje urlopy, a duża część wyruszy w podróż samochodem. Przepisy drogowe za granicą potrafią zaskoczyć. W niektórych krajach można dostać mandat za korzystanie z nawigacji.

W tych krajach zapłacisz mandat za używanie nawigacji

Nieznajomość przepisów drogowych obowiązujących za granicą może słono kosztować. Choć w Polsce kierowcy mogą do woli korzystać z nawigacji podczas jazdy - pod warunkiem, że nie trzymają telefonu w ręku - to w innych krajach nie jest to już takie oczywiste. Przepisy w niektórych państwach jasno określają, w jaki sposób należy korzystać z nawigacji. Chodzi przede wszystkim o sposób zamontowania uchwytu na telefon.

Na Słowacji zabronione jest umieszczanie czegokolwiek na szybie. Nawigację można zamontować jedynie na desce rozdzielczej lub na jednym ze słupków. Podobnie jest w Hiszpanii. Policjanci dbają o to, by nic nie zasłaniało kierowcy widoku. Mandat można dostać nie tylko za nawigację, ale także za różne ozdoby na lusterku. Najbezpieczniej będzie zamontować urządzenie na desce rozdzielczej lub słupku.

Kary za nawigację można dostać także w Chorwacji, Szwajcarii, Danii i Wielkiej Brytanii, jeśli policjant uzna, że urządzenie zasłania kierowcy widok. W tych krajach kierowca powinien zadbać o to, by telefon znajdował się jak najbliżej górnej lub dolnej krawędzi szyby.

Co ciekawe, jeszcze niedawno w Belgii obowiązywał zakaz korzystania z nawigacji w telefonie. Obecnie jest to dozwolone pod warunkiem, że smartfon znajduje się w uchwycie. 

ZOBACZ TEŻ: Nietypowe przepisy za granicą. Na co uważać, żeby nie dostać mandatu?

Pijany kierowca wjechał w grupę pieszych
Listen on Spreaker.