Łodzianin walczy o montaż sekundników na skrzyżowaniach
Historia tych projektów do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego pełna jest wzlotów i upadków. Niedawno pisaliśmy o tym, że radni wstawili się za wnioskami łodzianina, dotyczącymi montażu sekundników na trzech skrzyżowaniach, które zostały wcześniej dwukrotnie odrzucone przez Biuro Inżyniera Miasta. Teraz nastąpił kolejny nieoczekiwany zwrot akcji. Zacznijmy jednak od początku.
W maju Jakub Hubert złożył trzy projekty do Budżetu Obywatelskiego. Każdy dotyczył zamontowania sekundników na innym skrzyżowaniu. Wytypował rondo Inwalidów, na którym działa System Red Light i mocno daje w kość kierowcom oraz skrzyżowania ulic Milionowej i Przędzalnianej oraz Grota-Roweckiego i Tatrzańskiej bez systemu monitorującego.
Biuro Inżyniera Miasta odrzuciło projekty jako niezgodne z prawem, powołując się na przepisy Ministerstwa Infrastruktury. Resort w swoim rozporządzeniu wskazał, że sekundniki mogą być montowane na skrzyżowaniach z sygnalizacją stałoczasową. W Łodzi natomiast mamy sygnalizację zmiennoczasową. Tak projekty zaliczyły pierwszy upadek.
Jakub Hubert odwołał się od decyzji BIM i w czasie komisji przedstawił urzędnikom dowody na to, że się da. Powołał się na casus Szczecina, gdzie także są skrzyżowania z inteligentnym zarządzaniem ruchu, dostosowującym cykl świateł do natężenia ruchu, a sekundniki działają od czterech lat. Do spotkania dobrze się przygotował i przyniósł swoją korespondencję z Urzędem Miasta Szczecina, dotyczącą sposobu funkcjonowania urządzeń odmierzających czas do zmiany światła. W piśmie szczeciński magistrat podkreślił, że sekundniki są pozytywnie odbierane przez kierowców.
Inżynier Miasta odrzuca sekundniki, radni przywracają
Komisja Budżetu Obywatelskiego się zebrała, wysłuchała, ale ostatecznie wszystkie wnioski zostały ponownie odrzucone. W sprawę następnie zaangażowali się radni, którzy zakwestionowali decyzję BIM, a Urząd Miasta potwierdził, że chce ponownie przyjrzeć się sprawie.
- Rzeczywiście pierwotna decyzja była odmowna, natomiast widzimy, że pojawia się coraz więcej projektów dotyczących montażu sekundników na skrzyżowaniach w Łodzi. W związku z tym chcemy sprawdzić, czy jest to możliwe. Jesteśmy w kontakcie ze Szczecinem i chcielibyśmy zrobić wszystko, żeby ten projekt się zmaterializował - powiedział nam Paweł Śpiechowicz, rzecznik Urzędu Miasta Łodzi.
Pojawiła się iskierka nadziei, która nieoczekiwania zgasła. Projekty zaliczyły bowiem kolejny upadek. Komitet Koordynacyjny ds. Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego nie dopuścił ich do głosowania.
- Celem ustawowym konsultacji z mieszkańcami i Budżetów Obywatelskich w ogóle było oddanie głosu i decyzji mieszkańcom Łodzi. Komitet Koordynacyjny nie może być instytucją, która ten głos i decyzyjność arbitralnie mieszkańcom zabiera – mówi nam Jakub Hubert.
Urząd Miasta Łodzi: nie można mówić, że projekt nie przejdzie
Pytamy więc w Urzędzie Miasta Łodzi, co się zmieniło.
- Ostateczna lista projektów dopuszczonych do głosowania będzie opublikowana w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Nawet jeśli projekt nie zostanie wstępnie umieszczony na liście projektów podlegających głosowaniu, to zgodnie z procedurą, liderzy mają czas na odwołania. Wszystko rozstrzygnie się tak naprawdę po rozpatrzeniu odwołań. Nie można więc jeszcze mówić o tym, że ten projekt nie przejdzie. Będziemy robić wszystko, żeby przeszedł – uspokaja Paweł Śpiechowicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Łodzi.
Przyjazna powodem konfliktu. Co jest nie tak ze znajdującym się tam przejazdem rowerowym?