spac

i

Autor: Pexels

porady

Jak spać, gdy panują upały? Te sposoby przyniosą Ci natychmiastową ulgę w nocy!

2024-07-10 12:20

Nie ma nic bardziej męczącego, niż próby zaśnięcia, kiedy doskwiera nam upał. Kiedy brakuje nam klimatyzacji, trzeba znaleźć inne sposoby, by poradzić sobie z wysokimi temperaturami. Mamy dla Was kilka propozycji, dzięki którym poczujecie się nieco lepiej.

Jak poradzić sobie z upałami?

Z upałami nie ma żartów. Choć niektórzy je kochają, mogą nam naprawdę zaszkodzić. Szczególnie, jak podczas wysokich temperatur nie dbamy o siebie odpowiednio.

Podczas upałów, na tyle na ile możemy, najlepiej zostańmy w domu. Jeśli mamy czworonogi, one powinny wychodzić na spacery częściej, ale na krócej.

Najważniejsze jest też nawodnienie. Być może dla wielu osób to będzie zaskoczenie, ale podczas upałów lepiej pić gorące napoje czy jeść ostre potrawy. Dlaczego? Organizm chłodzi się przez pocenie. Natomiast receptory umieszczone na języku wykrywają wyższą temperaturę i wtedy właśnie dają organizmowi sygnał do zwiększenia intensywności pocenia się. Podobny efekt daje jedzenie pikantnych potraw.

Pamiętajmy również, by podczas wyjścia z domu stosować kremy z filtrem UV czy zakładać okulary przeciwsłoneczne. Chrońmy też naszą głowę zakładając lekkie czapki z daszkiem czy kapelusze.

Jak spać, gdy panują upały? Pamiętaj o kilku zasadach!

W czasie największego upału dobrze jest się przespać i jest na to bardzo łatwe wytłumaczenie. Mięśnie, które odpoczywają, nie produkują ciepła, które nas dodatkowo ogrzewa. Niestety, często przy wysokich temperaturach ciężko jest zasnąć, również w nocy.

Jak więc sobie poradzić? Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach!

Po pierwsze, unikajmy wysiłku przed pójściem spać. Zamiast tego lepiej przejść się na spacer, przeczytać książkę czy obejrzeć ulubiony serial. Nie pijmy też alkoholu na sen, bo to dodatkowo spowoduje wzrost temperatury ciała.

Jak już wspominaliśmy, w upał konieczne jest picie wody. W ciągu dnia musimy wypić co najmniej 1,5 — 2 litrów. Ale w nocy nasz organizm też potrzebuje wody. Jeśli chcemy, by w upał wciąż była chłodna, warto użyć termosu. Napełnij go wodą i kostkami lodu i postaw obok łóżka.

Warto też zainwestować w wiatrak, który schłodzi nas podczas upałów. To wydatek około 100 złotych, a przyjemność na długo! Innym skutecznym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest powieszenie wilgotnego prześcieradła blisko okna. Jeśli upał naprawdę nie daje ci spać, możesz pod poduszkę położyć schłodzony wkład mrożący.

Przed zaśnięciem dobrze jest też wziąć zimną kąpiel.

Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?
Sonda
Wolisz deszcz czy upał?