Boże Narodzenie 2024. Polskie tradycje
Boże Narodzenie wypada zawsze 25 grudnia i ten dzień, a także następny są wolne od pracy czy nauki. Jednak w Polsce najwięcej dzieje się w Wigilię, czyli 24 grudnia. To wtedy, często ogromnymi rodzinami, siadamy przy świątecznym stole i spędzamy wspólnie czas, śpiewając kolędy, dzieląc się opłatkiem, otwierając prezenty czy kosztując potraw, które szczególnie kojarzą nam się z Bożym Narodzeniem. Z rozpoczęciem wieczerzy powinniśmy jednak poczekać do pojawienia się pierwszej gwiazdki. Stanowi to nawiązanie do gwiazdy betlejemskiej, zwiastującej narodziny Jezusa i prowadzącej do niego trzech mędrców ze wschodu, znanych jako Trzej Królowie.
Zgodnie z tradycją, wigilijnych potraw powinno być dwanaście, co nawiązuje do dwunastu apostołów czy dwunastu miesięcy. Jednak nie zawsze tak było. Wcześniej, według zwyczaju na szlacheckim stole bywało 7 do 9 potraw, na arystokratycznym 11-13 potraw, podczas gdy na chłopskim 1-5. Liczba potraw musiała być nieparzysta i w zależności, kto jak był bogaty, tyle miał potraw.
Boże Narodzenie 2024. Gdzie kupić gotowe potrawy na święta?
Ci, którzy nie mają czasu, chęci lub zdolności, by samemu przygotować potrawy na Boże Narodzenie, w obecnych czasach mają mnóstwo innych możliwości, z których mogą skorzystać.
Wiele restauracji oferuje świąteczny catering, jest on jednak najczęściej dość drogi i nie każdy może sobie na to pozwolić. W internecie znajdziemy jednak wiele ofert od prywatnych osób, które w tym czasie masowo przygotowują wigilijne posiłki i chętnie dzielą się z nimi, za zdecydowanie niższą kwotę.
Sprawdziliśmy, ile zapłacimy za gotowe potrawy na święta na łódzkich grupach w mediach społecznościowych.
- Pierogi z kapustą i grzybami - 40-45 zł/kg
- Karp smażony porcja 150 gram - ok. 12 zł
- Kapusta z grochem 35 zł/kg
- Sałatka jarzynowa 30-35 zł/ kg
- Sałatka śledziowa 45-50 zł/kg
- Śledzie w śmietanie ok. 40 zł/kg
- Śledź w oleju 35zł/kg
- Bigos 55- 60 zł/kg
- Sernik 40-45 zł/kg