Jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach?
Francja
Francuskim odpowiednikiem Świętego Mikołaja jest Gwiazdor, który w wigilijną noc lub w dzień Bożego Narodzenia przynosi prezenty. Na stole nie może zabraknąć owoców morza, ostryg, a także wędzonego łososia, pasztetu z kaczych wątróbek (foie gras), indyka w kasztanach oraz buche de Noel( to tradycyjny deser, który w kształcie przypomina gałąź drewna). Natomiast pasterkę Francuzi obchodzą o różnych porach w ciągu dnia, nie tak jak u nas, o północy.
foto: Pexels
Hiszpania
Jednym z pielęgnowanych przez Hiszpanów zwyczajów jest przygotowywanie na początku grudnia małej szopki bożonarodzeniowej (Belén), którą zwykle reprezentują figurki i żłóbek. W tradycji bożonarodzeniowej ważne miejsce ma też choinka (árbol de Navidad). Jako typową potrawę towarzyszącą podczas wigilii w Hiszpanii uznaje się pieczonego indyka (pavo al horno). Popularna jest również pieczona jagnięcina z ziemniakami. W odróżnieniu od polskiego zwyczaju prezentów nie otrzymuje się w wigilię, lecz dopiero 25 grudnia.
foto: Pexels
Włochy
Włosi zaczynają świętowanie już w pierwszą niedzielę adwentu. Organizują wówczas pełne zabawy i muzyki jarmarki świąteczne. Okres świąteczny rozpoczyna się 24 grudnia i kończy 6 stycznia. Składa się z 4 dni świątecznych: 24.12 la Vigilia (Wigilia), 25.12 il Natale (Boże Narodzenie), 26.12 Santo Stefano (Św. Szczepana w Polsce) oraz 06.01 l’Epifania (Święto Trzech Króli) i Befana (brak odpowiednika w Polsce). Świętowanie rozpoczyna się od uroczystej kolacji wigilijnej w której uczestniczy cała rodzina, a następnie gra się w karty lub tombolę i przechodzi do wymiany prezentów. Kolacja składa się z 13 dań. Po pasterce, wszyscy wracają do domów i otwierają szampana lub wino.
foto: Pexels
Australia
W Australii Święta Bożego Narodzenia przypadają w czasie letnich wakacji. Mikołaj przybywa do australijskich dzieciaków 25 grudnia na desce surfingowej. W zaprzęgu ma delfiny lub kangury do tego wszystkiego ubrane ma shorty, koszulkę z krótkim rękawem i obowiązkowo klapki. Australijczycy bardzo lubią się spotykać w mieście na wspólnym kolędowaniu przy świecach, które nazywają Carols by Candlelight. Na stole najczęściej znajdzie się pieczony indyk lub szynka, a na deser puding ze śliwkami.
foto: Pexels
Chiny
Święta w Chinach określa się mianem Shengdan Jie, czyli Święta Czcigodnych Urodzin. Obchodzi je niewielka liczba chrześcijan, dlatego nie są to dni wolne od pracy. Dzieci wierzą w Shengdan Laoren, czyli lokalnego Świętego Mikołaja. W Wigilię rodziny spotykają się w restauracjach, a potem idą bawić się w klubach lub przy karaoke. Ciekawą bożonarodzeniową tradycją w Chinach jest wręczanie sobie nawzajem jabłek.
foto: Pexels
Wielka Brytania
Wigilia w tym kraju obchodzona jest w południe. Podczas tego wyjątkowego obiadu Brytyjczycy serwują najbliższym pieczonego indyka oraz ,,płonący pudding”. Wieczorem dzieci wywieszają swe skarpety za drzwi, po ty by następnego dnia znaleźć je wypełnione prezentami. Co ciekawe, to własnie w Wielkiej Brytanii pojawił się zwyczaj pocałunków pod jemiołą.
foto: Pexels
Niemcy
W niemieckich kościołach nie ma tradycyjnej pasterki, na nabożeństwo chodzi się po południu. Po przyjściu z kościoła zaczyna się wieczerza. Na niemieckich stołach wigilijnych króluje sałatka kartoflana, różnego rodzaju pieczona kiełbasa i potrawy z kapusty kiszonej. Dzieci otrzymują pełen talerz słodyczy i owoców. Życzenia składa się bez dzielenia się opłatkiem, a pod talerzem każdy znajdzie monetę, która ma zapewnić dostatek na przyszły rok.
foto: Pexels
Stany Zjednoczone
W USA święta trwają tylko jeden dzień – 25 grudnia. Wigilia i post nie są tam znane, a drugi dzień Bożego Narodzenia jest normalnym dniem pracy. Okres przedświąteczny zaczyna się w dzień po Święcie Dziękczynienia. Największy szał można zobaczyć na ulicach i w sklepach, gdzie znajdziemy niemal każdą dekorację świąteczną. Niezwykle popularne jest wysyłanie świątecznych kartek. Menu na świąteczny obiad jest bardzo zbliżone do tego ze Święta Dziękczynienia, czyli indyk, tłuczone ziemniaki czy pieczona szynka.
foto: Pexels
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...