Festiwal OFF-Północna. Data, bilety
OFF-Północna to festiwal organizowany przez Teatr Muzyczny w Łodzi, a idea narodziła się po dwóch latach funkcjonowania projektu pod tym samym tytułem, w ramach którego Teatr Muzyczny w Łodzi promował niekomercyjne i niskobudżetowe spektakle oraz organizował koncerty młodych, początkujących artystów. Pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym festiwalu jest Krzysztof Wawrzyniak
Pierwsza edycja odbyła się w 2017 roku i przyciągnęła prawdziwe tłumy. Podczas wydarzenia odbywa się przegląd małych form dramatyczno-muzycznych z całej Polski. Ale to nie wszystko. Festiwalowi towarzyszą warsztaty i wykłady, które przybliżają publiczności zagadnienia teatru muzycznego i teatru off.
W tym roku OFF-Północna odbędzie się w dniach 12-21 kwietnia.
Bilety na wydarzenie można już kupować w kasie Teatru Muzycznego w Łodzi oraz online. Do 11 marca można skorzystać z promocyjnych cen. Należy jednak się spieszyć, bo biletów zostało coraz mniej.
Festiwal OFF-Północna. Co w programie?
Festiwal otworzy 12 kwietnia o 18:30 spektakl "Bestiariusz Polski". Studenci Szkoły Filmowej w Łodzi zabiorą publiczność w muzyczną podróż przez współczesne mity, opowiadając o bohaterach, wyroczniach i fałszywych prorokach.
W sobotę, 13 kwietnia o godz. 19:00, Teatr Nowy Proxima sięgnie po historię Czarnego Anioła w spektaklu "Kruchość wodoru. Demarczyk". Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialna jest Katarzyna Chlebny. Istotą przejmującego spektaklu o Ewie Demarczyk jest nie tyle biografia artysty, ile portret zagubionego perfekcjonisty, zatraconego w pokonywaniu samego siebie.
Weekend otwarcia festiwalu to również konkursowe emocje za sprawą otwartych przesłuchań, a następnie występu laureatów Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Młodzi śpiewający artyści wystąpią przed mistrzowskim jury i powalczą o wyjątkowe nagrody.
"Zależy nam na wspieraniu młodych twórców i rozwijaniu ich talentów, chętnie też angażujemy się w przedsięwzięcia, które pozwalają wzmacniać markę łódzkich wydarzeń kulturalnych" – podkreśla Michał Haze, prezes fundacji LodzArte.
Finałowy wieczór zostanie zwieńczony koncertem "Konstelacje" Katarzyny Groniec. Inspirując się historią Evelyn McHale i słowem "eon", artystka proponuje różnorodne doświadczenia muzyczne – od emocjonalnych momentów po chwile refleksji nad przemijaniem i miejscem ludzi we wszechświecie.
Po krótkiej przerwie, w środę, 17 kwietnia o godz. 11:00 teatr przy Północnej zaprasza młodzież na spektakl Fundacji Pomysłodalnia "Nie tylko Przemyk" w reżyserii Piotra Wyszomirskiego. Spektakl przypomina mało utrwalony w pamięci zbiorowej udział i sojusz studentów oraz robotników w stanie wojennym w grudniu 1981 r. w Stoczni Gdańskiej.
18 kwietnia na scenie OFF-Północna zagości Teatr Muzyczny z Torunia ze spektaklem "Piękna Lucynda", proponując teatralną zabawę wokół przeróbki molierowskiej intrygi według Hemara w połączeniu z wyrafinowaną grą słów i muzycznością dialogów o musicalowym potencjale.
W piątek, 19 kwietnia, Maciej Pawlak i Karina Komendera koncertem "Tides and Times" zabiorą publiczność w muzyczną podróż za ocean. Jako duet artyści od lat poświęcają się odnajdywaniu tego, co w Polsce wciąż nieodkryte w zakresie teatru muzycznego czy amerykańskiej piosenki aktorskiej. Tym razem proponują fragmenty uznanych amerykańskich musicali, niekoniecznie popularnych w Polsce twórców – Adama Guettela, Jasona Roberta Browna, Craiga Carnelii, Kait Kerrigan, Briana Lowdermilka czy Maury'ego Yestona.Mocne akcenty wypełnią też weekend zamknięcia festiwalu. W sobotę, 20 kwietnia o godz. 17:00, Mateusz Deskiewicz z zespołem zaczaruje publiczność francuskimi piosenkami w kameralnym recitalu zatytułowanym "Francja elegancja". Tego samego dnia o godzinie 19:00 w poemacie jazzowym "Bona Sforza d'Aragona" wystąpią Artur Żmijewski i Ewa Żmijewska.
Ostatniego dnia festiwalu, czyli 21 kwietnia o godz. 18:30 organizatorzy zapraszają na widowisko muzyczne "Depesze" w wykonaniu artystów Teatru Rampa. Wystawiany, po raz pierwszy w festiwalowej odsłonie, spektakl poświęcony jest muzyce kultowego zespołu Depeche Mode. Publiczność usłyszy zupełnie nowe interpretacje ich utworów w wykonaniu m.in. Marcina Januszkiewicza, a za ich aranżację odpowiada Marta Zalewska.