testy antygenowe

i

Autor: unsplash.com

Testy na covid w aptekach od 27 stycznia. Czy farmaceuci SĄ GOTOWI?! Jest wykaz aptek!

2022-01-27 12:33

W czwartek, 27 stycznia, w życie wchodzi rozporządzenie umożliwiające testowanie na koronawirusa w aptekach. Według Ministerstwa Zdrowia, szkolenie w tym zakresie w ciągu ostatnich dni przeszło około 5 tys. farmaceutów. Jednak jak ustalili dziennikarze - niewiele aptek spełnia wszystkie warunki, by przystąpić do programu.

Wykaz aptek robiących testy na covid

Darmowymi testami na covid w aptekach bardzo zainteresowani są pacjenci. Poszukują w sieci wykazu aptek robiących testy na covid. Problem w tym, że jeszcze rano takiego wykazu... nie było. Po godz. 8, Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz 64 aptek robiących testy.

Wykaz aptek robiących testy na covid

Nasi reporterzy kontaktowali się z farmaceutami, by dowiedzieć się, czy ich apteki przystąpią do programu.

Tak jest np. w Łodzi. Jeszcze w środę farmaceuci przyznawali, że nie wystartują z testowaniem, ponieważ nie otrzymali żadnych wytycznych na ten temat.

Jak informują media, podobna sytuacja powtarza się w całym kraju. Wiele aptek nie spełnia również wymogów określonych w załączniku do rozporządzenia.

Testy w aptekach - jakie wymagania trzeba spełnić?

Co mówią przepisy? Od czwartku farmaceuci będą mogli wykonywać test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2. Testy będą opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie potrzebne skierowanie.

Apteka, w której farmaceuta ma wykonywać testy antygenowe przeciw COVID-19 powinna złożyć oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia. Test będzie można wykonać w aptece, która spełni m.in. standardy bezpieczeństwa (m.in. wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów) i odpowiedniego wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej lub pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego apteki.

W aptekach nie tylko testy

Rozporządzenie wprowadza nie tylko możliwości testowania.

Zgodnie z nim, farmaceuci będą mogli również wykonać badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi oraz pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczyć wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist-Hip Ratio).

Farmaceuta będzie mógł także wykonać test stężenia glukozy we krwi; kontrolę panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy) oraz szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter – test z krwi.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Pierwsza robokelnerka w Łodzi!