Zmiany w MPK na majówkę. Jak pojadą autobusy i tramwaje w Łodzi?

i

Autor: J.M

Łódź

Cyfrowe kasowniki w łódzkich autobusach i tramwajach. Jak będą działać?

2024-07-09 14:51

Łódzkie MPK planuje zainstalować w miejskich tramwajach i autobusach cyfrowe kasowniki, dzięki którym kupiony przez telefon bilet będzie można błyskawicznie „skasować” dopiero po wejściu do pojazdu komunikacji miejskiej. Obecnie bilet zakupiony przez aplikację mobilną jest aktywowany już w momencie zakupu, co naraża pasażerów na mandat.

Wielu pasażerów komunikacji miejskiej kupuje bilety MPK za pomocą aplikacji mobilnej. Usługę taką oferują m.in., takie aplikacje jak Jakdojade.pl, zBiletem.pl, moBilet, mPay, Skycash, Łódź.pl czy MintMobile. Niestety, bieg terminu ważności takiego biletu rozpoczyna się w chwili jego zakupu. To z kolei może generować problem dla pasażerów.

- Zgodnie z obowiązującym prawem bilet w komunikacji miejskiej należy skasować niezwłocznie po wejściu do tramwaju - wyjaśnia mówi Bartosz Domaszewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi. - Osoba, która chciałaby kupić bilet w swoim telefonie po wejściu do komunikacji miejskiej jest narażona na mandat za brak biletu. Dlatego chcemy wprowadzić kody QR, które będą „elektronicznymi kasownikami” dla biletów zakupionych elektronicznie przed wejściem do pojazdu.

Dzięki systemowi, który zamierza wprowadzić łódzkie MPK, będzie można kupić wiele biletów elektronicznych, które nie będą aktywowane w momencie zakupu, i dopiero po wejściu do tramwaju lub autobusu trzeba będzie jeden z nich „skasować”. Wdrożenie cyfrowych kasowników wiąże się jednak z wypracowaniem jednolitego systemu dla operatorów oraz miejskiego przewoźnika.

Prowadzimy prace i rozmowy z operatorami aplikacji, aby dostosować tę dodatkową funkcjonalność – mówi Zbigniew Papierski, prezes MPK-Łódź. - Ponadto MPK Łódź musi przygotować i umieścić we wszystkich pojazdach kilka tysięcy znaczników z kodem QR zawierających niepowtarzalne numery autobusów i tramwajów.

Cyfrowe kasowniki w komunikacji miejskiej w Łodzi mają zostać wprowadzone jeszcze w tym roku.

Te tablice rejestracyjne wyglądają znajomo. Rozpoznasz, skąd pochodzą?

Pytanie 1 z 20
BLM to międzynarodowy ruch Black Lives Matter. Na tablicy rejestracyjnej oznacza:
MPK Łódź wycofuje kultowe tramwaje