W siedzibie KEP w Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Jego głównym tematem była religia w szkołach, ale także jak informuje PAP - "w trakcie obrad podjęto również kwestię Funduszu Kościelnego". Strona rządowa chciałaby zastąpić Fundusz Kościelny innymi rozwiązaniami, a "strona kościelna czeka na powołanie, zgodnie z Konkordatem, zespołu rządowego do rozmów ze stroną kościelną" – o czym informuje w specjalnym komunikacie przekazanym przez PAP.
Przekazano, że wśród propozycji strony kościelnej znalazło się m.in. "wprowadzenie zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów". Ponad to, "w ramach poszukiwania kompromisu, strona kościelna zaproponowała również stopniową, rozłożoną w czasie, redukcję wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych, przy poszanowaniu praw pracowniczych katechetów". "W szkołach podstawowych sytuacja powinna pozostać bez zmian" – dodano.
Przedstawicielom kościoła nie podoba się redukcja ilości godzin lekcyjnych do jednej w tygodniu. Dla nich ma to być "nieuzasadnione i dyskryminujące jest przyjęcie zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych". Zwrócono także uwagę na tradycję nauczania religii. Stwierdzono, że jest to pewien z symboli wolności i przemian po 1989 roku.
"Wprowadzane w życie zmiany, w opinii strony kościelnej, będą skutkować destrukcją systemu nauczania religii w polskich szkołach publicznych" – wskazano w komunikacie.
Zapowiedziano, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, "strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne".
Było to już kolejne spotkanie w tej sprawie. Poprzednie posiedzenie Komisji Wspólnej odbyło się 16 października br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Efektem rozmów była decyzja o utworzeniu wspólnej podkomisji do spraw religii w szkole.
Spotkanie podkomisji odbyło się 7 listopada. Obie strony podkreślały wtedy wolę znalezienia rozwiązania najlepszego z punktu widzenia kształcenia dzieci i młodzieży, a także organizacji pracy szkoły.
Co wprowadzają zmiany?
Zgodnie z lipcową nowelizacją rozporządzenia MEN, dyrektorzy szkół i przedszkoli mogą łączyć dzieci z różnych roczników i klas na lekcjach religii. Z kolei od przyszłego roku szkolnego w szkołach publicznych nauka religii i etyki ma odbywać się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo (obecnie są to dwie godziny), przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Takie jest założenie projektu, który trafił do konsultacji.
Ceny choinek w łódzkich dyskontach i supermarketach. Ile zapłacimy za choinkę w Lidlu czy Biedronce?