Co z wolną Wigilią w 2024 roku?
Temat wolnej Wigilii rozgrzewa opinię publiczną od kilku tygodni. W 2023 roku Wigilia przypadła w niedzielę, co oznaczało wolne dla wszystkich pracowników, ponieważ obowiązywał także zakaz handlu. Wiele osób miało też wolną sobotę, 23 grudnia, a dodatkowo w wielu miejscach pracy wolny był także piątek, 22 grudnia, ze względu na to, że święto 11 listopada wypadło w sobotę.
W tym roku Wigilia wypada we wtorek, a zatem pracownikom nie przysługuje dzień wolny. To sprawiło, że temat ustanowienia dodatkowego dnia wolnego, po roku przerwy, wrócił jak bumerang. W Sejmie od początku listopada trwały prace nad projektem Lewicy w sprawie ustanowienia 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Sejmowe komisje gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny zaopiniowały pozytywnie projekt złożony przez Lewicę, ale zaproponowały, by nowe przepisy obowiązywały od 2025 roku. Ostatecznie 27 listopada Sejm uchwalił nowelizację ustawy, zgodnie z którą od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy.
Oznacza to, że w tym roku nie będzie wolnego. Tegoroczna Wigilia wypada w dzień roboczy, a zatem czas pracy tego dnia jest taki sam jak pozostałych dni pracujących. Od tej reguły obowiązują pewne wyjątki.
Polecany artykuł:
Wolna Wigilia tylko dla nielicznych. Kto nie będzie musiał pracować w tym roku?
Zwyczajowo wolne w Wigilię mają urzędy administracji rządowej, co każdorazowo reguluje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W poprzednich latach urzędnicy odpracowywali 24 grudnia w soboty. Dotyczy to jednak tylko ministerstw, urzędów centralnych i wojewódzkich oraz urzędów skarbowych i statystycznych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz regionalnych dyrekcji ochrony środowiska.
Inaczej jest z pracą w urzędach administracji samorządowej, czyli urzędach marszałkowskich, starostwach powiatowych oraz urzędach miast i gmin. Każdy z nich samodzielnie decyduje o pracy w Wigilię. Część urzędów pracuje normalnie, część krócej, a część jest zamknięta. Petenci, którzy będą chcieli załatwić sprawy we wtorek, 24 grudnia, będą musieli sprawdzać godziny pracy danego urzędu w BIP.
Pracownicy placówek handlowych będą natomiast pracować krócej. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu, sklepy mogą być czynne w Wigilię do godziny 14:00, aczkolwiek wiele supermarketów działa krócej, na przykład do godziny 13:00.
Pozostali pracownicy teoretycznie będą pracować tak jak pozostałe dni robocze, chyba, że pracodawca podejmie decyzję o skróceniu czasu pracy.