Pierwsze mieszkanie i bezpieczny kredyt. Rzecznik rządu: dostępny od wakacji 2023

i

Autor: Pixabay.com

Finanse

Bezpieczny kredyt na mieszkanie. Które banki wprowadzą go do swojej oferty?

2023-04-27 14:44

Bezpieczny kredyt 2 proc. to jeden z elementów rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca. Banki wciąż czekają na ostateczny kształt regulacji, ale cześć z nich już zadeklarowało, że bezpieczny kredyt znajdzie się w ich ofercie.

Od 1 lipca 2023 r. ma ruszyć program Pierwsze Mieszkanie, składający się z dwóch filarów: bezpiecznego kredytu 2 proc. z dopłatą państwa i konta mieszkaniowego z dodatkową premią mieszkaniową. Uchwalona przez Sejm w połowie marca ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe została skierowana do Senatu i ma być rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu izby wyższej, rozpoczynającym się 10 maja. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca.

Bezpieczne kredyty 2 proc. będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Same banki podkreślają, że czekają na ostateczny kształt przepisów i szczegóły dotyczące warunków umowy z BGK. Część z nich jednak już teraz deklaruje, że produkt znajdzie się w ich ofercie. PAP zapytał banków, czy są zainteresowane wprowadzeniem do swojej oferty bezpiecznego kredytu oraz konta mieszkaniowego.

PKO BP potwierdził, że będzie oferował bezpieczny kredyt 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania. Bank zastrzegł jednak, że czeka na ostateczny kształt ustawy, która będzie określała szczegółowe warunki skorzystania przez klientów banków z tego rozwiązania oraz projekt umowy o współpracy z BGK.

Pekao SA również przystąpi do programu Pierwsze Mieszkanie i „jako jeden z pierwszych udzieli kredytu na 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania”. „Planujemy wdrożyć do swojej oferty kredyt bezpieczny 2 proc. i konto mieszkaniowe w lipcu br. Obecnie pracujemy nad szczegółami docelowej oferty, którą przedstawimy z odpowiednim wyprzedzeniem przed datą rozpoczęcia sprzedaży produktów” - poinformował bank.

Santander zamierza przystąpić do programu i udzielać kredytów w ramach bezpiecznego kredytu 2 proc. „Decyzję o ewentualnym oferowaniu konta mieszkaniowego podejmiemy w oparciu o wyniki analizy regulacyjnej i biznesowej w najbliższych tygodniach” - podał bank.

Alior Bank aktualnie pracuje nad ofertą. „Termin wdrożenia będzie uzależniony w części od daty wejścia ustawy i zawarcia umów o współpracy z BGK” – podkreślił bank.

Bank Ochrony Środowiska także planuje wdrożenie do oferty bezpiecznego kredytu. Na razie nie jest jednak w stanie podać szczegółów, co do daty i warunków.

Bank Polskiej Spółdzielczości przygotowuje się do wdrożenia oferty bezpieczny kredyt 2 proc. oraz konta mieszkaniowego i podkreśla, że aktywnie uczestniczy w pracach grupy roboczej przy Związku Banków Polskich z udziałem Banku Gospodarstwa Krajowego oraz strony rządowej.

mBank śledzi prace związane z ustawą. "Jesteśmy zainteresowani wprowadzeniem bezpiecznego kredytu 2 proc., ale w tej chwili jest za wcześnie na ostateczne decyzje, ponieważ nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu ustawy, ani warunków umowy między bankami a BGK” - oznajmił bank.

ING Bank Śląski analizuje założenia rządowego programu. „Na tej podstawie w przyszłości będziemy podejmować decyzje” - zapowiada bank.

BNP Paribas przygląda się obu produktom, czyli bezpiecznemu kredytowi i kontu mieszkaniowemu. „Na tym etapie ciężko przewidzieć, jaki finalnie produkty będą miały kształt; najbliższe tygodnie pokażą” - stwierdził bank.

Bank Millenium obecnie analizuje kwestię wprowadzenia do oferty nowych produktów.

Credit Agricole czeka na ostateczny kształt przepisów.

Pod Bydgoszczą spadł obiekt wojskowy. Na miejscu wojsko i policja