Babcia, wnuczka

i

Autor: Pixnio

Twoje finanse

Babciowe wchodzi w życie! Od kiedy pieniądze za opiekę nad wnukiem?

2024-07-23 6:58

Babciowe już niedługo wejdzie w życie. Rząd przyjął projekt w sprawie programu "Aktywny rodzic", wprowadzającego to długo wyczekiwane przez Polaków świadczenie. Rodzice, którzy będą chcieli wrócić na rynek pracy na narodzinach dziecka, będą mogli liczyć na wsparcie w kwocie 1500 zł.

Babciowe w 2024 roku. Od kiedy i dla kogo pieniądze? [ZASADY]

Rząd przyjął we wtorek (9 kwietnia) projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach nowego programu wsparcia, rodzice, którzy zdecydują się na powrót do zawodowych obowiązków po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni do otrzymania miesięcznego świadczenia w wysokości 1500 zł. Środki te będą mogły być przeznaczone na ogólnie rozumianą opiekę nad dzieckiem. Rodzice będą mogli zdecydować, na co przeznaczą otrzymane pieniądze. Będą mogli m.in. sfinansować opiekę sprawowaną przez na przykład nianię czy babcię (w tym także emerytkę).

- Każde dziecko w Polsce, każde, bez wyjątku, dziecko w Polsce do 35. miesiąca – a więc do tego czasu, kiedy będzie mogło iść do przedszkola - będzie mogło liczyć na pomoc państwa – powiedział premier Donald Tusk. 

Wsparcie na żłobki

Tusk wskazał, że rodzice będą mogli także uzyskać wsparcie od państwa na żłobki – do 1500 zł, w zależności od tego, ile w danej miejscowości będzie kosztował żłobek.

- To jako efekt uboczny, ale bardzo ważny, spowoduje także rozwinięcie sieci żłobków – wyjaśnił szef rządu.

Świadczenie "aktywnie w żłobku" zastąpi obecne dofinansowanie (do 400 zł) do opłaty za pobyt dziecka w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech.

Wsparcie dla rodziców, którzy nie wracają do pracy po narodzinach dziecka

Program zakłada także wypłatę trzeciego świadczenia – "aktywnie w domu". Będzie ono przeznaczone głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej. Chodzi o rodziców, którzy nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki.

Świadczenie będzie przysługiwało na tych samych zasadach jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy. Nowością będzie możliwość uzyskania środków na każde – w tym na pierwsze i jedyne dziecko – w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Świadczenie wyniesie 500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy.

Babciowe potwierdzone! Kiedy wejdzie w życie? 

Wiadomo także, od kiedy Polacy będą mogli starać się o "babciowe"

- Jeśli Sejm i prezydent nie zrobią nam tutaj kłopotów, to 1 października to świadczenie powinno być już dostępne w każdym polskim domu – zapowiedział premier Tusk.

Babciowe w innych krajach

Warto zaznaczyć, że rozwiązanie podobne do polskiego "babciowego" funkcjonuje na Węgrzech. Kobieta, które zdecyduje się wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, może przekazać zasiłek wychowawczy na babcię lub dziadka. Dodatek dla dziadków za przejęcie opieki nad wnukami jest uzależniony od pensji rodzica. Maksymalnie może osiągnąć, po przeliczeniu, 3000 złotych. Co istotne, świadczenia nie można łączyć z pracą zarobkową. Dodatek jest wypłacany na dziecko w wieku od 1 do 3 roku życia.

Wzruszająca historia. Babcia zbiera na terapię dla prawnuczki

ZOBACZ TEŻ: Emeryci zwolnieni z abonamentu RTV?

Realny dochód polskich emerytów SPADNIE?

Znany ekonomista tłumaczy, dlaczego! POSŁUCHAJ.

Listen on Spreaker.