IMGW ostrzega przed burzami
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla części woj. podkarpackiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami wiążą się z sumami opadów od 35 mm do 55 mm i z porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie możliwy grad. Ostrzeżenia obowiązują do godz. 9.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz wynosi 80 proc.
IMGW wydał też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obejmują one część. woj. lubelskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami wiążą się z sumami opadów od 20 mm do 35 mm i z porywami wiatru do 85 km/h. Lokalnie możliwy grad. Na podanym obszarze ostrzeżenia obowiązują w zależności od powiatu albo w godz. 0.00-9.00, albo godz. 14.00-20.00.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla woj. lubelskiego, podkarpackiego oraz niektórych powiatów w woj. mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim i małopolskim. Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.30.
Alerty hydrologiczne niemal w całym kraju
W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne I, II i III stopnia dla kilku miejsc w kraju.
Ostrzeżenie trzeciego stopnia obejmuje obszar zlewni Swędrnica w woj. wielkopolskim i łódzkim. Obowiązuje do godz. 10. Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że stan wody podniósł się powyżej poziomu alarmowego i przewidywane są dalsze powolne wzrosty bądź wahania stanu wody. Na przebieg prognozowanego zjawiska może mieć wpływ praca urządzeń wodnych.
Ostrzeżenie drugiego stopnia obejmuje obszar zlewni Kiełbaska w woj. wielkopolskim. Obowiązuje ono do godz. 10. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że prognozowane są dalsze wzrosty stanu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością nieznacznego przekroczenia stanu alarmowego.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują swoim obszarem woj. podkarpackie oraz części woj. małopolskiego i lubelskiego. Obowiązują do godz. 10. Pierwszy stopień ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody wiąże się z występowaniem prognozowanych opadów burzowych mogących spowodować gwałtowne wzrosty stanów wody, czyli przybór wody w korycie, który może spowodować stan zagrożenia hydrologicznego i lokalne podtopienia.
Burza w Łodzi wyrywała drzewa z korzeniami. Na ulicach tworzyły się rozlewiska