Maksymilian Gozdur, świeżo upieczony absolwent Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego, zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) w obszarze nauk społecznych. Jurorzy nagrodzili przygotowaną przez niego analizę prawną. Poza nagrodą główną o wartości 7000 euro, Maksymilian otrzymał także nagrodę honorową w postaci uczestnictwa w Stockholm International Youth Science Seminar.
Nagrodzona praca - zatytułowana „Instytucje sprawiedliwościowe przewidziane w procedurze karnej Polski i Francji a standardy rzetelnego procesu zawarte w normach prawa międzynarodowego i procesy resocjalizacji skazanych” - zawiera obszerną analizę z zakresu prawa karnego oraz socjologii prawa, która prowadzi do dość rewolucyjnych wniosków i propozycji zmian systemu prawnego. Zmiany te, zdaniem autora, mogłyby usprawnić efektywność wymiaru sprawiedliwości i umożliwić skuteczniejszą resocjalizację sprawców. Jednym z głównych postulatów Polaka jest swobodne korzystanie z instytucji sprawiedliwości naprawczej na każdym etapie postępowania. Młody prawnik podkreśla też ważną funkcję mediacji, która sprawiedliwie włącza w postępowanie wszystkie strony, dając im większy wpływ na wynik.
Polecany artykuł:
- Zdaję sobie sprawę, że jest to odważne stwierdzenie, ale wygrana zapewni mojemu projektowi pewnego rodzaju głos - mówi Maksymilian Gozdur, który już wkrótce rozpocznie studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. - Tym samym pozwoli zrobić kolejny krok w kierunku otwarcia dyskusji na temat systemu karnego i sprawiedliwości naprawczej. Pieniądze nie są tak ważne. Ten projekt może przybliżyć nas do zapewnienia podstawowej kwestii dla obywateli Europy - sprawiedliwości. Jest to oczywiście większe dobro. Wygrana pomoże mi to zrobić bardziej efektywnie i na większą skalę.
Zwycięstwo Maksymiliana Gozdura umacnia wysoką pozycję Polski w kwalifikacji krajów biorących udział w konkursie. Od 1990 roku nagrodzono łącznie 67 projektów polskich uczniów, przyznając im 29 nagród głównych oraz 38 nagród specjalnych, honorowych i dodatkowych. Za rok, po 10 latach przerwy, EUCYS wróci do Polski. Gospodarzem międzynarodowego finału będzie Uniwersytet Śląski w Katowicach. Uczniowie, którzy chcieliby zaprezentować swoje badania przed międzynarodową publicznością, już teraz mogą zgłaszać się do kolejnej edycji wydarzenia. Wnioski przyjmowane będę do 15 grudnia.