Abonament RTV za Netflixa? Prawnik wyjaśnia, czy trzeba płacić, jeśli ogląda się filmy na telewizorze

i

Autor: pixabay

Opłaty

Abonament RTV za Netflixa? Prawnik wyjaśnia, czy trzeba płacić, jeśli ogląda się filmy na telewizorze

2023-03-24 15:49

Coraz więcej osób zastanawia się, czy musi opłacać abonament RTV, jeśli posiada telewizor, ale ogląda jedynie treści z Netflixa, a nie korzysta z oferty telewizji publicznej. Prawnicy wyjaśniają, czy abonament jest w takiej sytuacji obowiązkowy.

Abonament RTV za Netflixa

Zgodnie z przepisami, każdy, kto używa odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego jest zobowiązany do jego rejestracji oraz opłacania abonamentu RTV. Od 2023 roku opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie. W przypadku opłacania każdego miesiąca, za cały rok trzeba będzie zapłacić 104,40 zł. Natomiast opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie, czyli za cały rok 327,60 zł.

Teoretycznie do uiszczenia opłaty zobowiązuje nas samo posiadanie telewizora, a nie to, co na nim oglądamy. Coraz więcej osób zastanawia się, czy musi opłacać abonament RTV, jeśli posiada telewizor, ale ogląda jedynie filmy za pośrednictwem platformy Netflix, a nie korzysta z oferty telewizji publicznej.

Czy trzeba płacić abonament RTV za Netflixa?

Zdaniem prawników, opłacanie abonamentu w takiej sytuacji nie jest obowiązkowe.

- Nie mamy do czynienia z odbiorem programu telewizyjnego, a w konsekwencji nie trzeba uiszczać opłaty abonamentowej. Wszelkie treści dystrybuowane przez daną platformę, mogą być odtwarzane przez użytkownika na życzenie w dowolnym czasie. Dlatego osoba, która korzysta z usług tego rodzaju aplikacji czy platform, nie musi uiszczać opłaty abonamentowej - przekazała w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl prawniczka Aleksandra Kolbusz.

Będziesz płacić abonament za klimę w samochodzie! | ESKA XD - Prosto z salonu #54