Listonosz sprawdzi, czy płacisz abonament RTV? Poczta Polska zabrała głos

i

Autor: Flickr.com

Opłaty

Listonosz sprawdzi, czy płacisz abonament RTV? Poczta Polska zabrała głos

2023-03-24 15:45

Poczta Polska jest zobowiązana do sprawdzania, czy Polacy zarejestrowali swoje odbiorniki radiowo-telewizyjne, a także czy płacą abonament RTV. Czy to listonosze będą przeprowadzać kontrole w czasie wykonywania swoich codziennych obowiązków? Poczta Polska zabrała głos w tej sprawie.

Kontrola abonamentu RTV przez listonosza? 

Kontrola abonamentu RTV to temat, którzy wywołuje wiele kontrowersji. Wiadomo, że to Poczta Polska została zobligowana do sprawdzania, czy Polacy zarejestrowali telewizory i radioodbiorniki, a także czy płacą za nie abonament RTV. Skoro zadanie to powierzono Poczcie Polskiej, to w przestrzeni publicznej pojawiły się doniesienia, że najpewniej kontrole będą przeprowadzać pracujący w terenie listonosze. Portal wirtualnemedia.pl, poprosił spółkę Skarbu Państwa o komentarz w tej sprawie. 

- Kontroli wykonania obowiązku rejestracji odbiorników radiowo-telewizyjnych dokonują wyłącznie posiadający do tego upoważnienia pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej i tych czynności nie należy utożsamiać z pracą listonoszy – tłumaczy Poczta Polska dziennikarzom portalu. 

Jak będą przebiegać kontrole abonamentu RTV?

Jak w takim razie uprawnieni do tego pracownicy będą przeprowadzać kontrole? Zasadniczo muszą oni wykazać, że telewizor lub radio są zdolne do odbioru sygnału. Do nałożenia kary nie wystarczy stwierdzenie, że odbiornik znajduje się w danej nieruchomości czy w samochodzie. Kontroler nie może nałożyć kary za niezarejestrowanie odbiornika na podstawie zamontowanej na nieruchomości anteny, czy zaglądając do wnętrza auta. 

Pracownik Poczty Polskiej musi zatem wejść do naszego domu lub mieszkania i sprawdzić, czy radio lub telewizor są zdolne do odbioru sygnału. Dopiero wtedy powinien sprawdzić, czy odbiornik jest zarejestrowany, a w przypadku braku rejestracji - nałożyć karę. Należy jednak wiedzieć, że nie ma obowiązku płacenia abonamentu za telewizor z funkcją SMART, do którego nie jest podłączona antena lub dekoder.

Przypominamy, że kara za brak zgłoszenia odbiornika i za niepłacenie abonamentu wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty. Do tego trzeba uregulować zaległe opłaty. Od 2023 roku stawka miesięczna abonamentu ma wynieść 27,30 zł w przypadku odbiornika radiowo-telewizyjnego oraz 8,70 zł za radio. Obecnie to odpowiednio 24,50 i 7,50 zł. 

Należy jednak podkreślić, że nie ma obowiązku wpuszczania do domu kontrolera. Nie grożą nam za to żadne konsekwencje. 

Poprosiła o pocztówkę – dostała ich tysiące! „Mój listonosz ma bardzo dużo pracy"

Abonament RTV. Zobacz, kto jest zwolniony z opłat 

Listen to "Czy smartfony niszczą nasze dzieci? Rozmowa z neurologopedką Izabelą Dębińską" on Spreaker.