Telewizor

i

Autor: pixabay.com W przeciętnym 4-osobowym gospodarstwie domowym telewizor generuje pobór rzędu 177,67 kWh rocznie. Sposób na oszczędzanie - mniej telewizji, więcej spacerów :)

Opłaty

Abonament RTV. Te osoby są zwolnione z opłat! Sprawdź, czy należysz do którejś z tych grup

2024-01-09 10:49

Abonament RTV musi zapłacić każdy, kto posiada w domu chociaż jeden odbiornik telewizyjny lub radiowy. W 2024 roku cena za abonament utrzyma się na poziomie z 2023 roku. Jednak nie każdy musi go opłacać. Kto zwolniony jest z płacenia abonamentu RTV?

Cena abonamentu RTV wzrośnie

Jeszcze w 2022 roku posiadacze radia musieli zapłacić za jego posiadanie 7,50 zł miesięcznie. Natomiast w przypadku osób, które mają telewizor, obowiązywała opłata w wysokości 24,50 zł.

Jednak w 2023 roku cena abonamentu radiowo-telewizyjnego wzrosła o około 20 procent. Ta sama kwota obowiązują również w 2024 roku. Jak można przeczytać na stronie internetowej Poczty Polskiej, za odbiornik radiowy trzeba zapłacić 8,70 miesięcznie, a za odbiornik telewizyjny - 27,30 zł. 

Abonament RTV. Zobacz, kto jest zwolniony z opłat 

Abonament RTV. Kto jest zwolniony z opłat? Czy 60-latkowie i emeryci muszą płacić abonament?

Istnieje jednak szereg wyjątków, jeśli chodzi o zwolnienia z opłacania abonamentu. Należą do nich:

  • osoby mające ukończone 75 lat,
  • osoby mające ukończone 60 lat i pobierające emeryturę, której wartość miesięczna nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
  • osoby z I grupą inwalidzką,
  • osoby całkowicie niezdolne do pracy,
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub trwałej bądź okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
  • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
  • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
  • osoby bezrobotne,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi bądź ich rodziny,
  • osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego, zasiłku okresowego bądź zasiłku przedemerytalnego.

Abonament radiowo-telewizyjny. Czym jest?

Aboonament radiowo-telewizyjny to opłata, która obowiązuje osoby, które posiadają telewizory i odbiorniki radiowe. Nie ma znaczenia ilość urządzeń, opłata w każdym przypadku jest stała. Środki zebrane w ten sposób są przeznaczane na realizację misji mediów publicznych.

Unikanie opłaty za abonament RTV i niezgłoszenie telewizora bądź radia grozi karą w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty, czyli 735 zł.

Akademiki w Łodzi. Jakie są ceny? Czy zostały jeszcze miejsca? Sprawdzamy!

Jak rozpoznać, że dziecko spędza za dużo czasu przed ekranem?

Posłuchaj, na co zwrócić uwagę!

Listen on Spreaker.