80. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Rusza cykl wykładów poświęconych historii łódzkiego getta

2024-02-03 13:10

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi wraz z partnerami, z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, przygotowało cykl wykładów poświęconych historii łódzkiego getta. Inauguracyjną prelekcję zaplanowano na czwartek.

80. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Rusza cykl wykładów poświęconych historii łódzkiego getta

i

Autor: Google Street View/ Materiały prasowe

Spotkania w Centrum Dialogu, poświęcone różne aspektom funkcjonowania dzielnicy zamkniętej utworzonej przez Niemców w Łodzi w 1940 roku, będą odbywać się raz w miesiącu. Poprowadzą je badacze i badaczki kultury oraz historii łódzkich Żydów.

Cykl wykładów zainauguruje w czwartek prelekcja prof. Krystyny Radziszewskiej pt. "+Piszę, żeby się wypłakać+. O tekstach z getta łódzkiego". Jej tematem będzie literatura, która powstała w latach 1940-1944. Przedstawione zostaną teksty - dzienniki, opowiadania, wiersze, reportaże oraz eseje - napisane w języku polskim, niemieckim oraz w jidysz. Badaczka Uniwersytetu Łódzkiego przybliży uczestnikom przedstawicieli życia literackiego w getcie i opowie o motywach, które mimo trudnych warunków egzystencji skłaniały autorów do sięgnięcia po pióro.

W marcu zaplanowano wykład dr Ewy Wiatr "Życie codzienne w getcie łódzkim", w kwietniu dr Inki Gadomskiej "Artyści żydowscy", w maju dr Adama Sitarka "Getto łódzkie w statystykach", a w czerwcu dr Izabeli Tereli "Reprezentacje i upamiętnienia Zagłady w Łodzi".

Cykl prelekcji organizowany jest w ramach obchodzonej w tym roku 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Partnerami Centrum Dialogu są Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana UŁ oraz Centrum Badań Kultury Żydowskiej UŁ.

Litzmannstadt Getto zostało utworzone przez Niemców w lutym 1940 r. Było ono drugim co do wielkości w Polsce - po warszawskim - i najdłużej istniejącym gettem na ziemiach polskich. Początkowo zamknięto w nim 160 tys. osób. Później trafiło do niego wielu żydowskich intelektualistów z Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga oraz 5 tys. Romów z Austrii. Łącznie w getcie znalazło się ok. 220 tys. osób.

Przez pięć lat z głodu i wyczerpania zmarło prawie 45 tys. osób. W styczniu 1942 r. rozpoczęły się masowe deportacje mieszkańców getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie zamordowano w sumie 70 tys. osób. Kolejne transporty docierały do Auschwitz-Birkenau. Przyjmuje się, że ostatni z nich został odprawiony 29 sierpnia 1944 r.

Całkowita likwidacja Litzmannstadt Getto nastąpiła w sierpniu 1944 r. Według różnych źródeł, ocalało z niego jedynie od 7 do 13 tys. osób.

Polonez dla Łodzi 2024