Politechnika Łódzka wprowadza zmiany! Zostaną uruchomione dwa nowe kierunki

i

Autor: Pixabay.com

Łódzkie uczelnie

Politechnika Łódzka wprowadza zmiany! Zostaną uruchomione dwa nowe kierunki

2024-02-03 10:53

Politechnika Łódzka uruchomi dwa nowe kierunki: materiały i technologie oraz inżynieria procesów przemysłowych. Wiosną na PŁ będzie można podjąć studia na jednym z 28 kierunków oferowanych po polsku i sześciu w języku angielskim. Na kandydatów czeka 1 tys. 537 miejsc na studiach stacjonarnych i 90 na niestacjonarnych.

Wiosną na PŁ będzie można podjąć studia na jednym z 28 kierunków oferowanych w języku polskim i sześciu w języku angielskim. Na kandydatów czeka 1 tys. 537 miejsc na studiach stacjonarnych i 90 na studiach niestacjonarnych.

Rekrutacja na studia drugiego stopnia rozpoczynające się w semestrze letnim potrwa do 26 lutego.

Jak poinformowała rzeczniczka Politechniki Łódzkiej Ewa Chojnacka, rozpoczęcie studiów w połowie roku akademickiego umożliwia absolwentom studiów inżynierskich I stopnia, które trwają 3,5 roku, kontynuowanie nauki bez półrocznej przerwy.

Uczelnia uruchomi dwa nowe kierunki. Na Wydziale Mechanicznym będzie można studiować naukę o materiałach i technologii. Studenci tego kierunku mają zyskać wiedzę na temat nietypowych wymagań konstrukcyjnych i eksploatacyjnych, a także zdobyć specjalistyczne kompetencje projektowe w zakresie procesów technologicznych.

"Nauka o materiałach umiejętnie łączy piękno z użytecznością, intuicję z logiką, teorię z praktyką, a także mikroświat atomu z makroświatem konstrukcji. W czasie studiów studenci zdobędą wiedzę i umiejętności dzięki realizacji kilku projektów z różnych obszarów inżynierii materiałowej, m.in., druku 3D, inżynierii powierzchni oraz biomateriałów" – wyjaśnił prof. Jacek Sawicki z Wydziału Mechanicznego PŁ.

Z kolei inżynieria procesów przemysłowych to nowy kierunek z oferty Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Prof. Maciej Jaskulski wskazał, że inżynier procesowy jest obecnie kluczową osobą w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym, a absolwenci nowego kierunku zdobędą wiedzę i umiejętności pozwalające na opracowanie i udoskonalenie procesów produkcyjnych, m.in. w branży farmaceutycznej, spożywczej, chemicznej i biotechnologicznej.

"Projektowanie oraz optymalizacja produkcji przemysłowej wymaga specjalistycznych umiejętności oraz znajomości najnowszych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zasobów, środowiska naturalnego i bezpieczeństwa procesowego. Osób z taką wiedzą poszukują firmy z branży przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, kosmetycznego czy spożywczego" – dodał.

Politechnika Łódzka jest największą uczelnią techniczną w regionie i jedną z największych w Polsce. Na dziewięciu wydziałach i 65 kierunkach studiów kształci ponad 10 tys. studentów. Uczelnia zatrudnia ok. 2,6 tys. pracowników, w tym ponad 1,2 tys. nauczycieli akademickich.

Polonez dla Łodzi 2024