14 lutego nowym świętem państwowym w Polsce

i

Autor: pixabay.com

Wiadomości

14 lutego nowym świętem państwowym w Polsce. Czy będzie dniem wolnym od pracy?

2025-01-14 18:08

14 lutego będzie nowym świętem państwowym w Polsce. Począwszy od 2025 roku 14 lutego obchodzony ma być Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Ustawa w tej sprawie przyjęta została jednomyślnie przez Sejm 9 stycznia. Czy 14 lutego będzie dniem wolnym od pracy?

14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

9 stycznia Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Nowe święto państwowe ma być obchodzone 14 lutego, czyli w rocznicę powołania AK. Za ustawą opowiedziało się 429 posłów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

- W katalogu świąt państwowych znajduje się wiele dat upamiętniających wiele wydarzeń. Jednakże w tymże katalogu świąt narodowych zabrakło Armii Krajowej - najliczniejszej podziemnej struktury, walczącej w czasie II wojny światowej o wolność Polski - podkreślał poseł sprawozdawca projektu ustawy, Piotr Adamowicz (KO). - Dziś wypełniamy tę lukę (…). Będzie to także jakże ważne symboliczne upamiętnienie i zarazem złożenie hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy w podziemnej armii w czasie II wojny światowej walczyli o niepodległość naszego kraju, a po jej zakończeniu byli prześladowani przez komunistyczne władze.

Armia Krajowa została powołana rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego 14 lutego 1942 roku. Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej.

„Armia Krajowa stanowiła największą armię podziemnej Europy z lat II wojny światowej. (..) liczebność Armii Krajowej sięgnęła w 1944 r. ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych” - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska (KO) zaznaczyła, że poświęcenie żołnierzy Armii Krajowej „przypomina nam, że wolność, którą dzisiaj się cieszymy, nie jest dana raz na zawsze”.

- Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej to nie tylko gest wobec przeszłości, ale także przesłanie do przyszłości – powiedziała Monika Wielichowska. - Przesłanie dla przyszłych pokoleń o pamięci, o szacunku dla naszych bohaterów. Pamięć ta musi być żywa i obecna zarówno w naszej edukacji, w naszej kulturze, ale przede wszystkim w naszych sercach, aby stanowiła fundament naszej wspólnej tożsamości.

Nowe święto państwowe w Polsce już w 2025 roku

Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia. To oznacza, że tegoroczne obchody 83. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, stanowić będą pierwsze upamiętnienie tego wydarzenia w ramach nowo ustanowionego święta państwowego.

Czy 14 lutego będzie dniem wolnym od pracy?

Nie każde święto państwowe jest dniem wolnym od pracy. Tak też będzie z obchodzonym 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Dzień ten nie został wpisany do katalogu dni ustawowo wolnych od pracy, co oznacza, że 14 lutego będziemy pracować tak jak w pozostałe dni robocze. 14 lutego normalnie otwarte będą też placówki handlowe.

W 2025 roku będzie 14 świątecznych dni wolnych od pracy. Po raz pierwszy znajdzie się wśród nich Wigilia, która została uznana dniem wolnym od pracy mocą ustawy z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw.

Dni wolne od pracy w 2025 roku:

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli
  • 20 kwietnia – Wielkanoc
  • 21 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
  • 8 czerwca – Zesłanie Ducha Świętego (pierwszy dzień Zielonych Świątek)
  • 19 czerwca – Boże Ciało
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
  • 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia,
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie
  • 26 grudnia – Boże Narodzenie
QUIZ. Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej
Pytanie 1 z 10
Desant na której plaży, podczas lądowania aliantów w Normandii, był najkrwawszy?
Na kłopoty Jarząbek
Zwolnienie bez zwolnienia? Nowy pomysł medyków.