102. tablica w Łódzkiej Alei Gwiazd. Będzie należała do Jadwigi Jankowskiej-Cieślak

i

Autor: AKPA

Łódzka Aleja Gwiazd

102. tablica w Łódzkiej Alei Gwiazd. Będzie należała do Jadwigi Jankowskiej-Cieślak

2024-09-18 15:13

Aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak odsłoni w czwartek swoją gwiazdę na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Będzie to już 102. tablica w Łódzkiej Alei Gwiazd, wzorowanej na hollywoodzkiej Walk of Fame i upamiętniającej wybitnych polskich twórców filmowych oraz teatralnych.

W czwartek 19 września o godzinie 15, w Łódzkiej Alei Gwiazd, przy ulicy Piotrkowskiej 63, odsłonięta zostanie gwiazda Jadwigi Jankowskiej–Cieślak, cenionej i wszechstronnej aktorki teatralnej, filmowej i telewizyjnej.

Po uroczystości odsłonięcia gwiazdy organizator - EC1-Łódź Miasto Kultury - zaprasza uczestników na filmowy spacer z przewodnikiem na trasie Aleja Gwiazd – EC1. Tam, w sali Odeon, o godz. 16.30 odbędzie się spotkanie z Jadwigą Jankowską-Cieślak, a następnie projekcja filmu "Inne spojrzenie", reż. Karoly Makk, Janos Xantus; za główną rolę kobiecą w tym filmie aktorka otrzymała Złota Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1982 roku.

Jadwiga Jankowska-Cieślak urodziła się 15 lutego 1951 roku w Gdańsku. W wieku 11 lat przeprowadziła się wraz z rodziną do Warszawy i tam ukończyła Liceum im. Klementa Gottwalda, jednocześnie uczęszczając na zajęcia koła dramatycznego Jadwigi Marso, dzięki czemu po maturze dostała się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Debiut teatralny aktorki - rola tytułowa w sztuce Jeana Giraudoux "Elektra" w reż. Kazimierza Dejmka - miał miejsce 29 listopada 1973 roku. Od lat 70. aktorka występowała kolejno w Puławskim Studium Teatralnym, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim, Teatrze Powszechnym w Warszawie; od roku 2008 współpracuje ze stołecznym Teatrem Ateneum.

W latach 90. była wykładowcą w warszawskiej szkole teatralnej. W teatrze i filmie współpracowała z tak uznanymi twórcami jak Kazimierz Dejmek, Stanisław Brejdygant, Krystian Lupa, Jerzy Grzegorzewski, Kazimierz Kutz, Barbara Sass-Zdort, Jacek Bromski i Janusz Morgenstern.

Jeszcze podczas studiów zagrała swoją pierwszą rolę w filmie telewizyjnym Barbary Sass-Zdort "Ostatni liść", zaś jej debiutancka kreacja kinowa w "Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna przyniosła jej pierwsze wyróżnienia – Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego i nagrodę Lubuskiego Lata Filmowego.

W 1982 roku, jako pierwsza Polka, otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu filmowym w Cannes za główną rolę, w uhonorowanym Złotą Palmą, węgierskim dramacie "Inne spojrzenie". Nazywana była "mistrzynią psychologicznego portretowania postaci". Aktorka uhonorowana została m.in. Polską Nagrodą Filmową Orzeł, licznymi nagrodami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia".

W 2020 roku miała miejsce premiera filmu krótkometrażowego "Śmierć w Wenecji" w reżyserii Marcina Brzozowskiego, związanego z łódzkim teatrem alternatywnym. Obraz został zrealizowany przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.

Fundatorem gwiazdy Jadwigi Jankowskiej–Cieślak, 102. gwiazdy w Łódzkiej Alei Gwiazd, jest Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.

Sto gwiazd na Piotrkowskiej! Dziś uhonorowano Jerzego Skolimowskiego [ZDJĘCIA]

Donald Tusk o pomocy dla powodzian

Które państwo jest większe? Quiz tylko dla ekspertów

Pytanie 1 z 15
Stany Zjednoczone czy Kanada