Zasiłek pogrzebowy wzrośnie prawie dwukrotnie
Zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 tys. zł nie był zmieniany od 2011 roku, mimo że przez ten czas ceny usług funeralnych rosły. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, by ulżyć finansowo osobom żegnającym bliskich. Świadczenie ma wzrosnąć prawie dwukrotnie – do kwoty 7 tys. złotych.
Dodatkowo zasiłek ma być waloryzowany co roku 1 marca, ale tylko wtedy, gdy inflacja z poprzedniego roku przekroczy 5 proc. Rząd jednak zastrzega, że nie chce doprowadzić do efektu domina, w którym wzrost świadczeń powoduje automatyczne podnoszenie cen usług. Nowelizacja przewiduje również zmiany w przyznawaniu tzw. zasiłku celowego. To świadczenie ma przysługiwać tym, którzy musieli pokryć nietypowe, trudne do przewidzenia koszty – jak np. sprowadzenie ciała z zagranicy czy długotrwałe przechowywanie w chłodni. Koszty te mogą sięgać 6–7 tys. zł.
Co istotne, zasiłek celowy z pomocy społecznej będzie przyznawany niezależnie od dochodu i bez limitu kwotowego. Jeśli jednak okaże się, że nadzwyczajne wydatki zostały później pokryte np. ze spadku lub polisy ubezpieczeniowej, beneficjent będzie musiał zwrócić całość lub część otrzymanej kwoty.
Polecany artykuł:

Wiadomo, kiedy zmiany wejdą w życie
Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku. Rząd zapowiada, że mimo szacunkowego kosztu 1,2 miliarda złotych rocznie, wydatek ten jest niewielki w skali całego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który dysponuje budżetem przekraczającym 400 miliardów złotych.
Za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach zagłosowało 88 senatorów. Ustawa trafi teraz do prezydenta.