Rodzice, którzy musieli wziąć wolne w pracy, żeby zająć się dzieckiem w razie zamknięcia placówki oświatowej z powodu powodzi, mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi, który musiał wziąć wolne w pracy, żeby zająć się dzieckiem do 8. roku życia w sytuacji, gdy placówka, do której uczęszcza maluch, została zamknięta z powodu powodzi. Co ważne, dzieckiem nie może opiekować się niania lub dzienny opiekun - informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również rodzicowi na opiekę nad dzieckiem:
- do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności
- do 18. roku życia, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
- do 24. roku życia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
- z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
Dodatkowy zasiłek otrzyma także opiekun dorosłej osoby z niepełnosprawnością w przypadku zamknięcia placówki, do której taka osoba uczęszcza. Dotyczy to także osób zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, trzeba złożyć oświadczenie:
- pracownik lub zleceniobiorca dostarcza je swojemu pracodawcy lub zleceniodawcy
- osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą albo współpracuje z prowadzącym działalność, przesyła oświadczenie do ZUS (można to zrobić przez internet - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS/eZUS)
- W oświadczeniu musi być wpisana klauzula: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” – dodaje Wojciech Dyląg.