Zasiłek celowy 2023. Na czym polega taka forma pomocy społecznej?
Zasiłek celowy to świadczenie przyznawane na zaspokojenie niezbędnej potrzeby bytowej.
Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, świadczenie jest przyznawane na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, ogrzewania, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.
Zasiłek celowy przyznawany jest także osobom bezdomnym i innym osobom nie posiadającym dochodu na pokrycie części lub całości wydatków na świadczenia zdrowotne. Dodatkowo może być przyznany również w celu realizacji postanowień kontraktu socjalnego.
Zasiłek celowy a kryterium dochodowe
Zasadniczo, żeby otrzymać zasiłek celowy, trzeba spełnić kryterium dochodowe, ale w niektórych sytuacjach świadczenie jest wypłacane także osobom, które osiągają wyższe dochody. Kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 776 zł, zaś na osobę w rodzinie – 600 złotych.
Po przekroczeniu kryterium dochodowego można otrzymać bezzwrotny, specjalny zasiłek celowy w wysokości kryterium dochodowego, czyli od 600 do 776 złotych. Dodatkowo świadczenie może być przyznane osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe, ale pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku.
Co więcej, zasiłek wypłacany w celu realizacji postanowień kontraktu socjalnego również jest wypłacany niezależnie od dochodu. Zazwyczaj przez okres do 2 miesięcy od dnia, w którym osoba objęta kontraktem socjalnym, w trakcie jego realizacji, stała się osobą zatrudnioną.
Kiedy zasiłek celowy jest przyznawany bez względu na dochody?
Istnieją także sytuacje, kiedy zasiłek celowy jest wypłacany niezależnie od dochodu i bezzwrotnie. Dotyczy to osób lub rodzin, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego. Na takich samym zasadach wypłacany jest zasiłek celowy na pokrycie wydatków związanych z klęską żywiołową lub ekologiczną.
Żeby otrzymać zasiłek celowy, należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.