Litwini wykupują polskie truskawki. Ceny gwałtownie podskoczyły. Czy zabraknie owoców?

i

Autor: pixabay

Zakupy

Litwini wykupują polskie truskawki. Ceny gwałtownie podskoczyły. Czy zabraknie owoców?

2023-07-05 15:40

Ceny truskawek w tym tygodniu gwałtownie podskoczyły, po tym jak kupcy z Litwy "wyczyścili" owoce z polskich rynków. Czy truskawek może zabraknąć dla polskich konsumentów?

Litwini wykupują polskie truskawki. Ceny gwałtownie podskoczyły

Wraz z rozpoczęciem sezonu na truskawki ceny zaczęły gwałtownie spadać. Na początku tygodnia owoce można było kupić na rynkach hurtowych za 8,00 - 10,00 złotych za łubiankę. W ciągu doby jednak ceny nagle urosły do 15 złotych. Jak informował serwis branżowy sad24.pl, powodem wzrostu cen był gwałtowny spadek podaży spowodowany przez kupców z Litwy, którzy dosłownie wyczyścili rynki w Broniszach i Goławinie. 

- Upłynnienie znacznych ilości truskawek na rynek litewski sprawiło, że pobyt ze strony krajowych hurtowników i detalistów błyskawicznie wzrósł i w przeciągu kilku godzin są oni w stanie zapłacić za każdą łubiankę 5,00 zł więcej i zwiększyć zamówienia - pisał serwis sad24.pl

Zabraknie w Polsce truskawek? 

Informacja o hurtowych zakupach dokonywanych przez nabywców z Litwy sprawiła, że polscy konsumenci zaczęli się obawiać, że owoców zabraknie, a jeśli będą, to w bardzo wysokich cenach. Eksperci jednak uspokajają, że truskawek nie tylko nie zabraknie, ale mogą one w krótkim czasie znowu potanieć.

Rynek owoców jagodowych charakteryzuje się bowiem bardzo dużą zmiennością, o czym można było się przekonać po przyjeździe do Polski kupców z Litwy. Co więcej, ceny truskawek oraz pozostałych owoców miękkich są uzależnione nie tylko od popytu, ale także od warunków pogodowych oraz dostępności pracowników sezonowych. 

- W tym roku sezon jest opóźniony przez to, że było zimno w kwietniu i w połowie maja. Dopiero teraz zaczyna się główny zbiór z gruntu, gdzie nie były one przykrywane. Były obawy o to, czy pierwsze dwa rzuty tej gruntowej truskawki będą ładne, a potem, ze względu na suszę, truskawka będzie coraz drobniejsza, gorszej jakości. Ale popadało. Jeśli pogoda będzie sprzyjała, one się nagle wysypią i ceny na pewno spadną - mówił Interii Biznes Maciej Kmera, ekspert rynku świeżych owoców i warzyw Rynku Hurtowego Bronisze.

Beszamel: Truskawki - właściwości truskawek. Dlaczego warto jeść truskawki?