Tyle będzie płacić za żywność po podwyżce VAT

i

Autor: pexels,pixabay

Zakupy

Wyższy VAT na żywność. O ile więcej będziemy płacić za jedzenie? Sprawdzamy

2024-04-01 21:58

To już pewne. Od 1 kwietnia zostanie przywrócona 5 proc. stawka VAT na żywność. Znany ekonomista wyliczył, o ile więcej będziemy płacić w sklepach za jedzenie.

Podwyżka podatku VAT na żywność. O tyle więcej będziemy płacić za jedzenie!

Sprawdziły się prognozy ekonomistów. Ministerstwo Finansów nie przedłuży zerowej stawki VAT na niektóre produkty żywnościowe. Powodem tej decyzji jest spadkowy trend inflacji. Od 1 kwietnia podatek wróci do poziomu 5 proc., a to oznacza wzrost cen w sklepach. Jak duży? Ekonomista Rafał Mundry przedstawił dokładnie wyliczenia, pokazujące o ile więcej pieniędzy wydawać na zakupy spożywcze.

- Gdy 100 zł tygodniowo wydajesz na zakupy żywności (ze stawką 0%), to koszt 5% VAT to około 250 zł rocznie (przyp. red.: ok 5 złotych tygodniowo i 20 zł miesięcznie). Gdy wydajesz 200 zł tygodniowo, roczny koszt powrotu 5% VAT to około 500 zł. Gdy 300 zł wydajesz tygodniowo na żywność, roczny koszt wyniesie 750 zł. Itd. – napisał ekonomista w serwisie X.

A ile pieniędzy trafi do budżetu państwa?

Nieprzedłużenie zerowej stawki VAT będzie, jego zdaniem, kosztować gospodarstwa domowe średnio 800-1000 złotych rocznie. Zaś dla budżetu państwa będzie to około 12 mld zł dodatkowych wpływów w skali roku.

Co istotne, nie wszystkie produkty w sklepach będą droższe, ponieważ obniżona stawka VAT nie dotyczyła całej żywności, lecz produktów z tzw. koszyka podstawowego, czyli nabiału, mięsa i produktów zbożowych.

Porównaliśmy ceny w Holandii i Polsce. Wynik totalnie nas zaskoczył

Szokujące sceny na antenie TVP 1. Przerwano nadawanie programu