Wybitny kardiochirurg doktorem Honoris Causa. Został wyróżniony przez PŁ

i

Autor: Facebook Politechnika Łódzka

Wyjątkowe osiągnięcie

Wybitny kardiochirurg doktorem Honoris Causa. Został wyróżniony przez PŁ

2024-06-20 11:45

Profesor Jacek Moll, czyli wybitny kardiochirurg dziecięcy, wirtuoz w łączeniu inżynierii i medycyny, został doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej. To tytuł honorowy nadawany osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury.

Wybitny kardiochirurg dziecięcy Profesor Jacek Moll został doktorem Honoris Causa Politechniki Łódzkiej. Na początku kariery został inżynierem, później skończył medycynę. Dzięki wiedzy, którą zdobył na Politechnice projektował i wykonywał zastawki serca dla dzieci, które operował.

- Staram się zorientować co z techniki jest potrzebne w medycynie, by zrozumieć pewne rzeczy, które dla niektórych lekarzy są niezrozumiałe, bo za dużo tam techniki. Jako, że mam wykształcenie techniczne, to było to dla mnie łatwiejsze – mówi wybitny kardiochirurg, Jacek Moll.

Rektor PŁ Krzysztof Jóźwik podkreślał, że Prof. Jacek Moll jest nie tylko wybitnym specjalistą w dziedzinie medycyny, ale też znakomitym inżynierem i pięknym człowiekiem.

- Przez długie lata pracował jako inżynier, chociaż był lekarzem. Wszystko co robił miało podstawy inżynierskie, więc uprawiał dwa zawody. Inżynier serca, człowiek serca, to jest jedno wielkie chodzące serce - powiedział rektor PŁ Krzysztof Jóźwik.

Prof. Moll uczestniczył w około 15 tys. operacji, a blisko 10 tys. wykonał osobiście. Dzięki wiedzy technicznej wprowadzał nowatorskie metody w kardiochirurgii.

W 2019 roku podczas operacji własnoręcznie uszył zastawkę serca i dzięki temu uratował życie małego pacjenta.

Tramwaje znikają ze szczecińskich Pomorzan

CH czy H? Jak zapiszesz to słowa?

Pytanie 1 z 25
Jak zapiszesz to słowo?