Teleturnieje w Polsce. Jaka jest ich historia?
Teleturniej to bardzo specyficzny gatunek telewizyjny, ale uwielbiany przez widzów. Polega na wykonywaniu przed kamerami zadań, za które otrzymują nagrody. Są takie programy, gdzie możemy wygrać naprawdę fortunę!
Często jednak uczestnikom towarzyszą ogromne emocje, przez co polegają na najprostszych wyzwaniach. I choć z pewnością każdy, oglądając teleturniej przed telewizorem, jest specjalistą, na miejscu może okazać się zupełnie odwrotnie.
Początki teleturniejów sięgają 1935 roku ! To wtedy Roy Ward Dickson w kanadyjskim radiu prowadził audycję "Professor Dick and His Question Box". Od tego czasu programów regularnie przybywało, a obecnie możemy je liczyć w tysiącach!
A czy wiecie jaki był pierwszy teleturniej, który mogliśmy obejrzeć w Polsce? W Telewizji Polskiej teleturnieje wprowadzono pod koniec lat 50-tych, a główną rolę w upowszechnieniu gatunku odegrali: Jan Zakrzewski i Ryszard Serafinowicz.
Wśród pierwszych quizów telewizyjnych znajdowały się takie produkcje tak: "Zgaduj-zgadula", "Tele-Warszawa" , "Kto, co?", "Asocjacje", a także "Krzyżówka z papugą", w której nagrodą główną była żywa papuga!
Największą popularność jednak przyniosła "Wielka gra", której premiera była w 1962 roku. Wysokość nagrody odpowiadała wtedy przeciętnym rocznym zarobkom w Polsce!
Obecnie, poza "Wielką grą", trwającą łącznie aż 44 lata, rekordzistami w długości trwania jest "Jeden z dziesięciu" i "Familiada" (oba emitowane od 1994 roku).
Polecany artykuł:
Jak dobrze znasz polskie teleturnieje?
Polskie teleturnieje w większości są oparte o zagraniczne produkcje, znane na całym świecie.
Co ciekawe, programy tego gatunku regularnie znajdują się w zestawieniach 20 najchętniej oglądanych audycji telewizyjnych!
A Ty? Lubisz oglądać teleturnieje? W takim razie koniecznie weź udział w naszej zabawie i odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące polskich teleturniejów. Powodzenia!