Wielkanoc 2023. Kiedy wypada?
Wielkanoc jest świętem ruchomym. Odliczanie do świąt wielkanocnych rozpoczyna się w Środę Popielcową. W 2023 roku wypadła ona 22 lutego, wtedy też rozpoczął się 40-dniowy Wielki Post. Oznacza to, że Wielkanoc obchodzimy w 2023 roku 9 kwietnia.
Co wkładamy do święconki?
Najczęściej w koszyku wielkanocnym pojawia się wielkanocny baranek, pisanki, kiełbasa, chleb i sól, ale nie tylko. Co jeszcze można włożyć do środka i co oznaczają poszczególne produkty?
- Wędlina zapewnia zdrowie, płodność i dostatek
- Sól oznacza prostotę życia. Kiedyś wierzono, że potrafi odstraszyć zło
- Jajko jest znakiem zwycięstwa nad śmiercią, odradzającego się życia i płodności
- Baranek oznacza pokorę i łagodność
- Chleb natomiast to pokarm podstawowy symbolizujący Ciało Chrystusa
Co weganie wkładają do wielkanocnego koszyczka?
Biorąc pod uwagę produkty, które tradycyjnie wkładany do koszyczków wielkanocnych, można byłoby pomyśleć, że weganie nie mają czego włożyć do swoich święconek, w końcu w większości to mięso lub produkty pochodzenia zwierzęcego. Ale przecież, szczególnie w ostatnim czasie, mamy coraz więcej substytutów, które w pewnym sensie udają jajka czy białą kiełbasę.
Na przykład, wegańska kiełbasa powstaje na bazie seitana, czyli białka pszennego czy na bazie jedynie wkładu sojowego, ale także kiełbasę z fasoli i kaszy jaglanej. Są również specjalne, wegańskie odpowiedniki jajek, czyli np. jajko z tofu i mleka sojowego. Do koszyczka dorzucić można też pasztet z ciecierzycy. A jeśli chcemy dodać coś na osłodę, bez problemy możemy zrobić lub kupić nawet wegańską babkę piaskową.