Ceny szokują? Zrób domowy majonez na Wielkanoc
Zbliżające się święta wielkanocne mogą być najdroższymi od kilku dekad. Rok temu za 800-mililitrowy słoik majonezu trzeba było zapłacić 8 złotych. Teraz cena skoczyła o prawie 100 procent. W dyskontach słoik tej samej pojemności kosztuje blisko 16 złotych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób robi majonez samodzielnie. Wychodzi nie tylko taniej, ale także zdrowiej.
Katarzyna Bosacka, dziennikarka specjalizująca się w zdrowej żywności oraz sprawach konsumenckich, przedstawiała swój przepis na domowy majonez szczypiorkowy.
Jak zrobić domowy majonez?
Zasadniczo do zrobienia majonezu potrzebne są tylko dwa składniki - olej i jajko, ale Katarzyna Bosacka używa jeszcze jednego składnika, który decyduje o smaku - szczypiorku.
Jak zrobić domowy majonez szczypiorkowy? Wystarczy posiekać drobno roślinę, wrzucić do garnka i zalać szklanką oleju lub oliwy. Następnie podgrzewać, ale nie gotować.
- Chodzi o to, żeby to wszystko ładnie się zapasteryzowało w tym oleju (…) żeby woda z tego szczypiorku wyparowała. Nie chcemy, żeby szczypiorek zaczął się w środku smażyć. Po dwóch minutach odkładamy do wystygnięcia – tłumaczy Bosacka.
Kolejny krok to blendowanie. Powstały w ten sposób olej szczypiorkowy przelewamy do szklanki i odstawiamy.
Następnie bierzemy sparzone wcześnie jajko i wbijamy żółtko do wysokiego naczynia. Dodajemy łyżkę musztardy i ocet jabłkowy lub zwykły. Możemy też dodać sok z cytryny. Do naczynia wkładamy blender i dolewamy trochę oleju szczypiorkowego. Miksujemy na małych obrotach, nie unosząc do góry blendera i stopniowo dolewamy olej. Możemy następnie zwiększyć obroty. Kiedy zrobi się gęsty, dodajemy sól, troszkę cukru i pieprzu. Wszystko miksujemy aż do wykorzystania całego oleju. I gotowe.
- W sklepie takiego majonezu nie kupimy. On nie będzie tak gęsty i tak naturalny - tłumaczy Katarzyna Bosacka. - W podobny sposób można bawić się z majonezem pietruszkowym czy bazyliowym.
Ile kosztuje zrobienie majonezu w domu?
Taki domowy majonez nie zawiera jajek w proszku, konserwantów, ulepszaczy czy innych składników stosowanych powszechnie przez producentów. Jak podkreśla Bosacka, chcąc przygotować 1000 ml majonezu, wydamy około 14 złotych (najdroższym składnikiem jest olej, za który trzeba zapłacić około 10 złotych). W sklepie za tak duży słoik majonezu wydamy prawie dwa razy tyle. Dzięki temu oszczędzimy trochę pieniędzy na tegoroczne święta, a dodatkowo zaskoczymy gości.