Wakacje w Chorwacji będą droższe? Polak zdradza, jakie są ceny w tym roku

i

Autor: pixabay

Wakacje

Wakacje w Chorwacji będą droższe? Polak zdradza, jakie są ceny w tym roku

2024-06-27 15:22

Chorwacja pozostaje ulubionym wakacyjnym kierunkiem Polaków i nie zmieniła tego nawet zmiana waluty. Choć w Republice Chorwacji ceny wzrosły po wejściu do strefy euro, w ubiegłym roku kraj odwiedziło rekordowo dużo turystów z Polski. W tym roku zanosi się na kolejny rekord. Czy wraz z napływem turystów rosną także ceny? O tym czego się spodziewać w tym roku opowiedział podróżnik z Polski.

Wakacje w Chorwacji będą droższe?

Miłość Polaków do Chorwacji nie słabnie, nawet po wprowadzeniu euro w 2023 roku. Mimo wzrostu cen w ubiegłym roku Polacy tłumnie odwiedzili swój ulubiony wakacyjny kierunek. Według danych Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w 2023 roku wakacje w Chorwacji spędziło 1,08 mln gości z Polski. W tym roku, jak podają serwisy rezerwacyjne, turystów może być jeszcze więcej.

Jak informował serwis Nocowanie.pl, obecnie średnia cena za nocleg na osobę wynosi 134,14 zł, czyli o 11 proc. więcej niż rok temu. A jak kształtują się ceny w sklepach i restauracjach? O stawkach w tym roku opowiedział portalowi Onet Adam Jakubczak, który wraz z rodziną podróżuje jachtem po Europie, a majówkę spędził nad Adriatykiem, a konkretnie w ośrodku turystycznym Skradin.

Polak zdradza, jakie są ceny w tym roku

Z jego relacji wynika, że w chorwackich restauracjach za najtańszą pizzę zapłacimy 10 euro, czyli 43 złote, a za najdroższą około 14 euro, czyli 60 zł. Na popularne dania obiadowe, na przykład kalmary z frytkami i surówką trzeba przeznaczyć 18 euro (ok. 78 zł).

W kawiarniach natomiast za kawę zapłacimy mniej niż w Polsce. Za małą czarną w popularnej kawiarni z widokiem na wodę Polak zapłacił 1,7 euro, czyli 7 złotych. Niewiele droższa jest kawa cappuccino, bo kosztuje 2,4 euro (ok. 10 zł). Za macchiato trzeba zapłacić 1,9 euro (ok. 8 zł).

Z relacji Polaka wynika, że ceny w chorwackich sklepach są zbliżone do tych, które mamy w Polsce. Za chleb trzeba zapłacić 1,4 euro czyli około 6 złotych, a za litr mleka 2,39 euro (10 zł). Wytłaczanka z 10 jajami to wydatek 2,45 euro (około 10 zł). Za kostkę masła zapłacimy 1,25 euro, czyli 5,5 zł, a za croissant’a 0,7 euro (ok. 3 zł). Puszka coli kosztuje 0,7 euro (3 zł), a puszka piwa 1,05 euro (4,5 zł).

To najpiękniejsze plaże na świecie

ILE ZAPŁACIMY ZA WAKACJE SAMOCHODEM? [BUŁGARIA, CHORWACJA, HISZPANIA] | ESKA XD - Prosto z salonu #52