Szkoła nauczyciel

i

Autor: Alexas_Fotos/Pixabay/cc0 Zdjęcie ilustracyjne

edukacja

W łodzkich szkołach brakuje nauczycieli. Nieobsadzonych jest ponad 180 etatów

2023-09-13 11:17

W łódzkich szkołach brakuje nauczycieli. Sytuacja jest naprawdę dramatyczna, ponieważ według obliczeń władz miasta, nieobsadzonych jest wciąż ponad 180 etatów.

W łódzkich szkołach brakuje nauczycieli

To będzie kolejny trudny rok szkolny dla łódzkiej oświaty. W wielu placówkach brakuje nauczycieli, na początku września nie było obsadzonych ponad 450 etatów. Sytuacja się poprawiła, jednak wciąż problem jest duży. Obecnie w łódzkich szkołach brakuje 182 nauczycieli. Największe wakaty odnotowano w szkołach ponadpodstawowych.

"Głównie brakuje pedagogów, psychologów, logopedów. Brakuje ponad 64 etatów w samych szkołach ponadpodstawowych, mamy tu nauczycieli szkół zawodowych i przedmiotów zawodowych, dlatego poszukiwani są głównie emerytowani nauczyciele, by podejmować godziny ponadwymiarowe." - mówi wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka w rozmowie z naszym reporterem.

Placówki mają także problem, by znaleźć nauczycieli języka polskiego, angielskiego, matematyki i biologii, brakuje też wychowawców do świetlicy.

"Złożyliśmy ustawy podwyższające wynagrodzenie nauczycieli o 20 procent i to jest jeden z pierwszych kroków, które powinniśmy wykonać." - wyjaśnia łódzki radny, Krzysztof Makowski.

Co istotne, żadne zajęcia na chwilę obecną nie są zagrożone. Nie ma placówki, w której zostałyby odwołane lekcje w związku z brakami w kadrze. Łódzkie władze samorządowe przewidują, że sytuacja ustabilizuje się z początkiem października 2023 roku.

Uzależnienie od jedzenia zaczyna się w dzieciństwie

Odsłonięcie gwiazdy braci Warner