Unia Europejska podała dane według, których to budynki są odpowiedzialne za 36 procent emisji gazów cieplarnianych oraz 40 proc. zużycia energii. Z tego powodu UE może wprowadzić zmiany dotyczące termomodernizacji budynków w całej Unii Europejskiej oraz regulacje w sprawie odejścia od używania paliw kopalnych do ich ogrzewania, o czym pisze money.pl. Czy będzie to miało wpływ również na budynki ogrzewane gazem?
Według informacji money.pl, Unia ma stopniowo odchodzić od tego paliwa. Jest to raczej odległa perspektywa, ponieważ czas na odejście od gazu dano do 2040 roku. Więc w wielu domach nadal będzie można go używać. Pierwsze terminy podane przez UE mają dotyczyć nowych domów i tych, które przeszły przez gruntowny remont pod kontem termomodernizacji.
Od 2025 roku państwa należące do Unii mają przestać zachęcać i dopłacać do instalacji pieców zasilanych paliwami kopalnymi. Inaczej jest w przypadku ogrzewania hybrydowego, np. kiedy ogrzewanie gazowe jest wspierane przez pompę ciepła.
Co z prywatnymi budynkami?
Od 2030 roku wszystkie nowe domy powinny być bezemisyjne. Natomiast te powstałe wcześniej mają na to czas do 2050 roku, o czym również pisze money.pl.