miejsca warte odwiedzenia

Zamki w województwie łódzkim. Sprawdź, czy znasz te wszystkie wyjątkowe budowle!

2024-11-20 15:30

Zamków w całej Polsce mamy mnóstwo. Jadąc niemal w każdy rejon kraju, możemy być pewni, że znajdziemy budowle lub pozostałości po posiadłościach dawnych rodzin królewskich, książąt, duchownych czy rycerzy. A czy znacie najciekawsze i najpopularniejsze zamki w województwie łódzkim? Niektóre naprawdę zapierają dech w piersiach!

W całej Polsce znajdziemy ponad 400 zamków!

Na terenie Polski mamy ponad 400 zamków i około 2 tysiące pałaców. Tak wynika z "Raportu o stanie zachowania zabytków nieruchomych w Polsce", opracowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Co jednak istotne, nie wszystkie miejsca można zwiedzać.

Natomiast kiedy myślimy o zamkach, z pewnością pierwsze co nam przyjdzie do głowy to te najbardziej znane jak zamek w Malborku, Niedzicy, Gołuchowie, Krasiczynie, zamek Czocha, zamek Moszna, zamek Książ, Królewski Zamek Będziński czy zamek Ogrodzieniec.

Zamki w Łódzkiem. Te miejsca warto odwiedzić!

Okazuje się, że również w województwie łódzkim mamy wiele miejsc, które warto znać, ale i odwiedzić. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych bardziej znanych, ale i tych, o których się nie mówi, a kryją wyjątkowe widoki. Oto one:

  • Zamek w Uniejowie

Posadowiony na lewym brzegu Warty zamek biskupi jest jednym z głównych zabytków Uniejowa. Inicjatywa budowy zamku wyszła od arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii ze Skotnik, który blisko współpracował z królem Kazimierzem Wielkim. Była to twierdza głównie obronna, która wraz z innymi obiektami miała chronić centrum Polski od strony północnej. Dodatkowo, jednym z założeń zamku była ochrona skarbów i archiwum kościoła gnieźnieńskiego, w tym wyjątkowo ważnych relikwii świętych.

  • Zamek rycerski w Besiekierach

Ruiny późnogotyckiego zamku, położonego we wsi Besiekiery, w powiecie łęczyckim. Zamek powstał prawdopodobnie na przełomie XV i XVI w. Źródła nie podają jasno, kto był inicjatorem jego budowy. Starsze poglądy wskazują na wojewodę łęczyckiego Mikołaja Sokołowskiego herbu Pomian, lecz istnienie takiego urzędnika jest niepotwierdzone i wysoce wątpliwe. Zatem budowę należy łączyć z jednym ze stolników brzeskich: Mikołajem Sokołowskim lub Wojciechem Sokołowskim.

  • Zamek Królewski w Łęczycy

Budowla obronna w Łęczycy, wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego. Nie jest znana dokładna data rozpoczęcia budowy zamku i jej zakończenia. Początek prac budowlanych mógł mieć miejsce już niedługo po roku 1345, kiedy to ziemia łęczycka należała jeszcze do księcia Władysława Garbatego. Popularności dodają mu odbywające się tutaj corocznie, popularne Międzynarodowe Turnieje Rycerskie oraz znane legendy o Diable Borucie.

  • Zamek arcybiskupi w Oporowie

Ceglany zamek wzniesiony w stylu gotyckim w latach 1434–1449 we wsi Oporów pod Kutnem przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego. Dawniej stanowił centrum rozległych dóbr ziemskich rodu Oporowskich herbu Sulima. W 2007 wpisany do Państwowego Rejestru Muzeów. 

  • Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej

Średniowieczna, gotycka budowla nizinna w widłach Rawki i Rylki, obecnie ruina i zrekonstruowane fragmenty dawnej warowni: masywna ośmioboczna wieża, fragmenty murów kurtynowych i zarys fundamentów. Według Kroniki Janka z Czarnkowa zamek w Rawie został zbudowany na polecenie księcia Siemowita III, a przypuszczalnie ukończył go jego syn Siemowit IV. Został ukończony pod koniec XIV w. i był punktem obronnym księstwa czerskiego, następnie płockiego, w latach 1455–1462 siedzibą samodzielnego Księstwa Rawskiego.

  • Zamek w Inowłodzu

Zamek królewski z XIV wieku ufundowany przez Kazimierza Wielkiego znajdujący się w dolinie rzeki Pilicy w Inowłodzu. Po raz pierwszy zamek wspomniany jest w XIV-wiecznej Kronice Janka z Czarnkowa jako obiekt ufundowany przez polskiego króla Kazimierza Wielkiego. Zamek został zniszczony w latach 1655-1657, podczas działań wojennych, po których zamieniał się w ruinę do czasu wsparcia z funduszy Unii Europejskiej. Pozwoliły one na rekonstrukcję zamku i w 2013 roku nastąpiło otwarcie "nowego" zamku.

  • Zamek arcybiskupi w Drzewicy

Zamek zbudowany w latach 1527–1535 z inicjatywy arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Drzewickiego, w stylu gotycko-renesansowym. Wybudowany na skraju miasta, nad rzeką Drzewiczką, otoczony dwiema fosami i dzielącym je wałem ziemnym. Budowla stanęła na planie regularnego, zbliżonego do kwadratu prostokąta. W jej systemie obronnym istotną rolę odgrywały cztery kwadratowe wieże usytuowane w narożach założenia. Obiekt spłonął w 1814 roku, jest dziś dobrze zachowaną, po koronę murów, ruiną.

  • Zamek w Bykach

Siedziba rodu Jaxa-Bykowskich herbu Gryf w Bykach, obecnie znajdująca się w granicach miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Zamek Bykowskich, albo też zamek Byki to charakterystyczna budowla, w jakiej obecnie mieści się Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego. To budowla murowana, późnorenesansowa, zbudowana na rzucie wydłużonego prostokąta. Część środkowa budynku i baszta jest trzykondygnacyjna, skrzydła mają dwie kondygnacje. W narożach zachowały się dwie baszty. Na uwagę zasługują renesansowe obramowania okien i portale. W części pomieszczeń zachowały się kolebkowe sklepienia oraz drewniane stropy.

Zdjęcia zamków w województwie łódzkim znajdziecie w naszej galerii.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:
Sonda
Lubisz zwiedzać muzea?
Tutaj mieszka Anna z "Rolnik szuka żony". Jej dom wygląda jak zamek w Malborku!