Specustawa o pomocy dla uchodźców z Ukrainy sprawia, że Ukraińcy, którzy przekroczyli granicę po wybuchu wojny mogą uzyskać numer PESEL. Dzięki temu będą oni mieli dostęp do usług publicznych (takich jak żłobki, przedszkola, szkoły czy opieka zdrowotna), świadczeń socjalnych (np. 500+) i rynku pracy.
Oznacza to praktycznie nadanie im takich samych praw, jakie mają polscy obywatele - mówi Dagmara Zalewska, rzeczniczka prasowa łódzkiego wojewody.
Ukraińcy, którzy przekroczyli naszą granicę po 24-ym lutego mogą składać wnioski na takich samych zasadach i w takich samych urzędach, jak robią to polscy obywatele.
Takie wnioski składa się w urzędzie gminy, czyli w przypadku Łodzi będzie to urząd miasta. Dopiero po uzyskaniu numeru PESEL będą oni mogli ubiegać się o miejsca w szkołach, ubezpieczenie zdrowotne czy o udział w programach socjalnych, takich jak 500+. W tym ostatnim przypadku wnioski można składać bezpośrednio w ZUS-ie, ale najlepiej zrobić to przez internet, za pośrednictwem banku - dodaje Zalewska.
Ustawa przewiduje tez pomoc finansową dla osób i podmiotów, które zdecydowały się przyjąć uchodźców z Ukrainy pod swój dach. Kwotę wsparcia określi rządowe rozporządzenie. Dotychczas mówiono o 40 złotych dziennie za każdego ugoszczonego Ukraińca. Przepisy specustawy mają obowiązywać przez najbliższych 18 miesięcy.