Nakrętka przytwierdzona do butelki

i

Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Przepisy

Wszystkie nakrętki będą przytwierdzone do butelek. Co się stanie, jeśli nakrętka zostanie oderwana?

2024-07-14 10:19

Wkrótce jeszcze więcej butelek i kartonów będzie miało na stałe przymocowane nakrętki, co ma na celu ułatwienie recyklingu. Sprawdzamy, co się stanie, jeśli oderwiemy nakrętkę od butelki.

Od pewnego czasu używamy butelek z przytwierdzonymi nakrętkami, a od 1 lipca 2024 roku obowiązek ten obejmie wszystkie butelki i kartony z nakrętkami zgodnie z unijną dyrektywą SUP (Single Use Plastic). Przepisy te dotyczą plastikowych opakowań o pojemności do 3 litrów.

Celem tego rozwiązania jest poprawa recyklingu, ponieważ oddzielone nakrętki są trudniejsze do odzyskania, trafiając do frakcji drobnych elementów. Gdy nakrętki są przymocowane do butelek, zwiększa się ilość odzyskanego plastiku.

Reakcje na nowe nakrętki są różne. Niektórzy je zaakceptowali, podczas gdy inni uważają, że utrudniają one picie bezpośrednio z butelki.

Portal money.pl zwraca uwagę, że organizacje charytatywne, które zbierały plastikowe nakrętki, mogą teraz napotkać trudności w prowadzeniu takich zbiórek.

Choć nakrętki są na stałe przymocowane do butelek, wiele osób je odrywa. Co robić w takiej sytuacji? Nie jest to wykroczenie, ale ważne jest prawidłowe sortowanie odpadów. Należy zgnieść pustą butelkę i przykręcić do niej oderwaną nakrętkę, jak radzi portal warszawawpigulce.pl.

PREZYDENT DUDA TRACI WPŁYWY. Żółciak: Poniósł wyborczą porażkę!
Listen on Spreaker.